Stanování slovenských sester – ve hře je další návrh navýšení mezd

Tři dny slovenské sestry stanovaly před úřadem vlády v Bratislavě na protest proti nečinnosti kabinetu v otázce mezd středního zdravotnického personálu. Konkrétní výsledky však protesty zatím nepřinesly.

Sesterská akce probíhala od středy 2. do pátku 4. října a podle zástupkyň sesterských organizací měla být především výstrahou. „K tomuto kroku jsme se rozhodli po důkladném zvážení. Je to projev odhodlání nebýt nadále pasivní skupinou zdravotnických pracovníků, u nichž se vždy očekává, že sice trochu mrmlají, ale nakonec stejně ohnou hřbet,“ cituje deník Pravda předsedkyni Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek Moniku Kaveckou.

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová doplnila, že sestry se již nechtějí nechat uchlácholit dalšími sliby. „Společnosti toho obětují mnoho, ale zpět dostávají málo,“ poznamenala s odkazem na skutečnost, že zákon, který sestrám garantoval navýšení mezd, nedávno zrušil Ústavní soud a vláda dosud nenašla jiné řešení.

Každý si zaslouží přívětivou sestru

Sester se před úřadem vlády sešlo několik desítek, řada z nich přišla oblečená v modré uniformě, která se na Slovensku používala před 20 lety, aby zdůraznily, že na jejich postavení se za posledních 20 let ve zdravotnictví nic nezměnilo. Nepoukazovaly tak pouze na nedostačující finanční ohodnocení, ale rovněž na často dehonestující společenské postavení. „Každý pacient si zaslouží milou a přívětivou sestru,“ zdůraznila

Monika Kavecká s tím, že právě takovými chtějí sestry být, a proto žádají vládu, aby jim to umožnila.
Podporu sestrám vyjádřili i zástupci některých dalších organizací, například Lekárskeho odborového združenia, ale také odboráři z bratislavského dopravního podniku. Jak ovšem Monika Kavecká poznamenala, od zdravotnických organizací očekávala větší podporu. Menší protesty pak probíhaly i před budovou Ústavního soudu v Košicích. Sestry, jež se nemohly žádné z akcí zúčastnit, měly svou solidaritu s protesty vyjádřit připnutím černé stužky na oblečení.

Stanové městečko nemusí být v dohledné době poslední akcí zdravotnic. „Uvědomme si, že toto je jen začátek, velké akce nás ještě čekají. Toto je výstražné stanové městečko, příště můžeme zabarikádovat konkrétní místo,“ napsala Monika Kavecká v dopisu sestrám.

Překvapené ministerstvo

Pro ministryni zdravotnictví Zuzanu Zvolenskou byl protest překvapením. „Vnímáme to jako nefér hru. Se sestrami jsme jednali, ony nám přednesly svůj návrh, jak si představují legislativu, my začali konat a dohodli jsme se na dalším setkání,“ uvedla tisková mluvčí MZ SR Zuzana Čižmáriková s tím, že veškerá jednání probíhala korektně, takže nechápe, proč se sestry své platové požadavky rozhodly řešit touto cestou. Jak ovšem deníku Pravda potvrdil blíže nespecifikovaný zdroj, nápad protestu v podobě stanového městečka nevznikl náhle, ale byl plánován prakticky od chvíle, kdy Ústavní soud zrušil zmíněný zákon o garanci mezd.

Premiér Robert Fico prohlásil, že sesterskou akci respektuje jako projev práva na svobodné vyjádření názoru, upozornil však, že minulá vláda, která prosadila legislativu zajišťující sestrám navýšení mezd, nezajistila pro převedení zákona do praxe potřebné finanční krytí. Zuzana Zvolenská několikrát deklarovala, že na požadované navýšení mezd nemá v současnosti dostatek peněz.

Fico: Jděte stanovat před Pentu

Mezi sestry během stanování zavítali někteří slovenští poslanci a další politici, včetně současné ministryně zdravotnictví, ale i bývalého šéfa resortu Ivana Uhliarika, za jehož působení byl zákon o navýšení mezd sestrám přijat. Ivan Uhliarik odmítl tvrzení, že legislativa nebyla finančně zastřešena, a zdůraznil, že tehdejší kabinet Ivety Radičové potřebnou částku na mzdy vyčlenil. Zástupkyně sester pak ve čtvrtek přijal i premiér Robert Fico, který jim nabídl zajištění finančního krytí mezd v univerzitních či fakultních nemocnicích a nemocnicích spadajících pod působnost jednotlivých samospráv.

To ovšem sestry nejprve odmítly, protože premiér z návrhu vyloučil soukromá zdravotnická zařízení. „Ústavní soud konstatoval, že sestry jsou kompaktní skupina a nemají se dělit na státní a nestátní. Premiér má odpovědnost za všechny sestry a má zajistit finance pro všechny,“ odůvodnila odmítnutí Ficovy nabídky mluvčí sesterské komory Ivana Kvetová.

Deník Pravda cituje Ivetu Lazorovou, která po jednání s premiérem uvedla, že Robert Fico prohlásil, že „nebude nalévat peníze Pentě a jiným finančním skupinám, takže sestry, které v těchto nemocnicích pracují, mají jít stanovat před Pentu“.

Státní vs. župní

Přesto je návrh na zvýšení mezd sestrám v župních nemocnicích stále ve hře. Tiskový mluvčí předsedy vlády Erik Tomáš deníku Sme potvrdil, že pokud jej sesterské organizace nakonec přijmou, je Robert Fico připraven ustavit komisi, jež „začne okamžitě pracovat“ a ve které zasednou zástupci ministerstva zdravotnictví, jednotlivých samospráv, Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a sester.

Jak ale upozorňují slovenská média, dosud není jasné, kde by se na případné navýšení mezd sester v župních nemocnicích sehnaly finanční prostředky. Ani premiér, ani ministryně zdravotnictví nechtěli tuto informaci poskytnout. „Čekáme, jak se k návrhu vyjádří sestry. Pokud nabídku přijmou, ihned zahájíme jednání a přepočty, až potom bude jasné, kolik by zvýšení stálo,“ cituje Sme Zuzanu Čižmárikovou.
Podle agentury SITA by si vyšší mzdy sester v příštím roce vyžádaly přibližně 135 milionů eur (pokud by se zvyšovala mzda ve všech zdravotnických zařízeních, nejen těch ve správě žup).

V univerzitních a fakultních nemocnicích k navýšení mezd již došlo – ministerstvo zdravotnictví jako jejich zřizovatel tak učinilo po přijetí dnes zrušeného zákona o garanci mezd. Podle mluvčí Asociácie štátnych nemocníc Ladislavy Šustové zde průměrná mzda sestry se všemi příplatky dosahuje 1037 eur. V župních nemocnicích jsou však mzdy výrazně nižší – například v zařízeních Žilinského kraje sestry vydělávají v průměru 572 eur.

Stimulace trhu

Zuzana Zvolenská je přesvědčená, že stát by měl nastavit mzdy tak, aby trh přinutil k jejich navýšení i soukromé poskytovatele zdravotní péče. Prohlásila to v pořadu stanice RTVS. „V současnosti máme 35 tisíc sester, z toho třetina pracuje v zařízeních ve zřizovatelské působnosti ministerstva zdravotnictví. Ty již dostávají mzdu v intencích zákona. Průměrná hrubá mzda dosahuje 1000 eur,“ uvedla s tím, že v soukromých zařízeních se mzdy pohybují okolo 800 eur.

„Nabídka, kterou sestry dostaly, spočívala v tom, že se setkáme s představiteli žup, aby se našlo řešení i pro sestry v nemocnicích ve správě vyšších územních celků. Tím by se vytvořil tlak na soukromá zařízení, aby zvýšila mzdy i ona,“ prohlásila Zuzana Zvolenská s tím, že finanční prostředky na mzdy by bylo možné získat vyšší efektivností. Konkrétnější však nebyla, a tak stále není jasné, kde by vláda na navýšení mezd sestrám v župních nemocnicích sehnala prostředky. Ministryně potvrdila, že její úřad má zpracovanou analýzu, ale musí počkat na podobu rozpočtu pro rok 2014.

Unavené, ale odhodlané

Protest v podobě stanového městečka před úřadem vlády sestry podle plánu ukončily po třech dnech. „Touto akcí jsme vzbudily zájem politiků a toho jsme chtěly dosáhnout. Jsou to oni, kdo drží všechny trumfy,“ cituje deník Pravda Moniku Kaveckou, podle níž sestry od úřadu odcházejí sice unavené, ale zato se vztyčenou hlavou a vnitřně posílené v přesvědčení, že pro vítězství ve svém boji musí ještě více zintenzivnit své úsilí. Jaké další kroky chystají, však deníku nespecifikovala.


Náhoda, či záměr?

Slovenský úřad vlády v Bratislavě si sestry vybraly především proto, že právě kabinet má podle jejich přesvědčení pravomoc neuspokojivou situaci sester změnit, na což chtěly upozornit ministry, kteří většinou od středy do pátku v úřadu zasedají. Ve zvoleném termínu však vláda měla naplánované výjezdní zasedání v Košicích. Monika Kavecká dokonce naznačila, že tato skutečnost souvisí s protestním stanováním sester. To ovšem tiskový odbor kabinetu odmítl s tím, že výjezdní zasedání jsou plánována dlouho dopředu.


Šestibodová deklarace

Na závěr jednání s Robertem Ficem sestry předaly premiérovi deklaraci se šesti požadavky, již zaslaly i do parlamentu. Kromě legislativního zabezpečení mezd zákonem v něm zmiňují dofinancování zdravotnictví, dodržování minimálního počtu sester na pacienta (dnes na 1 sestru připadá v průměru 30 pacientů), úpravu postavení sester v zařízeních sociálních služeb, kde jsou vedeny jako opatrovatelky, léky bez vysokých doplatků pro sestry (vzhledem k vysokému riziku onemocnění v důsledku práce) nebo zkrácení pracovního úvazku na 35 hodin týdně (kvůli vysoké náročnosti povolání). Zástupkyně sesterských organizací očekávají od politických představitelů reakci, až se s textem deklarace podrobně seznámí.


(zdroje: Zdroje: Pravda, Sme, TASR)

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!