Stát pošle VZP tři miliardy, aby urychlil platby lékařům

Ministerstvo financí pošle nejpozději do pátku VZP tři miliardy korun. Pojišťovna tak může zkrátit až dvouměsíční zpoždění plateb lékařům. Dohodli se na tom premiér Paroubek s ministry Rathem a Sobotkou. Potvrdil ministr zdravotnictví David Rath…

Praktici pohrozili stávkou, Rath viní Musílkovou

Kvůli opětovně se zpožďujícím platbám vstoupili v pondělí do stávkové pohotovosti praktičtí lékaři. David Rath svalil vinu na ředitelku VZP Jiřinu Musílkovou.

Na rozhodnutí lékařů držet dále stávkovou pohotovost však středeční rozhodnutí o poslání peněz nic nemění. „Na našem rozhodnutí by se něco měnilo teprve ve chvíli, kdy pojišťovna vyplatí zpožděné platby. Injekce tří miliard by výpočtem znamenala zkrácení prodloužení lhůty plateb o osm dní. To je pořád málo,“ řekl iDNES místopředseda Sdružení praktických lékařů Jan Jelínek.

Podle Jelínka je sice dobře, že se věci daly mírně do pohybu, ale chybí mu ujištění, že peníze z rozpočtu přijdu skutečně lékařům jako zpožděné platby.

„Chceme vědět, zda tyto tři miliardy do rozpočtu VZP nebudou myšleny jako nárůst jejích příjmů, ale jako konkrétní částka pro splacení dluhu lékařům,“ dodává Jelínek.

Pokud by se totiž měla pojišťovna striktně držet nové úhradové vyhlášky, kterou lékaři také kritizují, musela by podle Jelínka peníze využít na navýšení výdajů pro nemocnice.

Ohodnoťte tento článek!