Statisíce pákistánských dětí nedostaly očkování proti obrně

Téměř čtvrt milionu pákistánských dětí není chráněno proti dětské obrně, protože se k nim nedostali zdravotníci provádějící očkování.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nemohou z bezpečnostních důvodů zajišťovat vakcinaci dětí v kmenových územích u hranic s Afghánistánem, informovala agentura AP. V zemi jsou každoročně hlášeny desítky případů této nebezpečné nemoci.

Zdravotníci se podle šéfa pákistánského zastoupení WHO již od loňského července nemohou dostat ke 240.000 dětí v Severním a Jižním Vazíristánu, které patří mezi regiony ovládané islamistickým hnutím Taliban. Pracovníci provádějící očkování riskují v kmenových regionech země se slabou centrální vládou životy, za zmíněné období jich násilně zemřelo 15. Radikálové se totiž stavějí proti očkování a obviňují zdravotníky ze špionáže pro USA.

Pákistán je vedle Afghánistánu či Nigérie jednou z mála zemí světa, kde je rozšířena dětská obrna. V Evropě se tuto virovou infekční nemoc způsobující trvalé ochrnutí podařilo zcela vymýtit v roce 2002.
Díky očkování se daří postupně snižovat počet onemocnění i v Pákistánu. Zatímco v roce 2011 se nakazilo 198 dětí, loni bylo podle WHO hlášeno 58 případů.

Ohodnoťte tento článek!