Stav zdravotnictví v Iráku je prý katastrofický

Stav zdravotnictví v Iráku je v důsledku mezinárodních sankcí šokující a katastrofický. Na závěr šestidenního pobytu to uvedla skupina německých pacifistů…

BAGDÁD –

„Návštěvy v bagdádské nemocnici a porodnici ve městě Basra byly šokující,“ prohlásil jménem devítičlenné delegace matematik Bernd Klagge.

Jako příklad katastrofické situace uvedl osud šestileté holčičky trpící leukémií, u které museli lékaři zastavit léčbu z nedostatku léků.

„Sankční výbor OSN dovoz léků zpomaluje a často zcela zastavuje. Kvůli tomu umírají nemocné děti,“ řekl Klagge na tiskové konferenci v Bagdádu. Mezinárodní sankce vůči Iráku už trvají více než dest let.

Irák nesmí dovážet lék proti smrtelné nemoci

Jih Iráku teď navíc postihla tropická nemoc zvaná „kala azar“, která je bez aplikaci léku pentostam smrtelná. Tato látka se však do země nesmí dovážet.

Humanitární a další organizace ve světě již léta odsuzují přetrvávající ekonomické sankce, které na Irák uvalila OSN po válce v Perském zálivu v roce 1991.

Tvrdí, že sankcemi netrpí vedoucí představitelé a armáda, ale obyvatelstvo, především děti a staří lidé. Varují, že případná nová válka by v dané situaci vedla k humanitární katastrofě.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!