Stávka rakouských lékařů se nakonec přece jen konat nebude

Titulní obrázek

Stávka rakouských lékařů, která byla před dvěma týdny vyhlášena na 8. listopad, se nakonec přece jen konat nebude. Oznámila to dnes rakouská lékařská komora, která tak reagovala na vesměs negativní reakce veřejnosti i politických kruhů na své předchozí rozhodnutí…

Prezidium lékařské komory sdělilo, že prozatím odkládá protest ve formě uzavření ordinací samostatných lékařů a shromáždění v nemocnicích. Uskuteční se však informativní akce, při nichž budou lékaři vysvětlovat pacientům svá stanoviska. V budoucnu však stávku nelze vyloučit, pokud další jednání s ministerstvem zdravotnictví nesplní představy komory.

Nespokojenost lékařů vyvolal zejména projekt ministerstva, na jehož základě by měla být v Rakousku vytvářena ambulantní zdravotní střediska. Ta by měla umožnit pacientům získávat ošetření různých specialistů v jednom místě, lékařům se však představa omezení samostatných praxí na úkor středisek nelíbí, přestože jim teoreticky nabízí lepší organizování služeb.

Vyhlášení stávky 10. října bylo překvapivé, protože po předchozím jednání s ministryní zdravotnictví Andreou Kdolskyovou byl konflikt považován za zažehnaný. Prezident komory Walter Dorner tehdy oznámil, že doporučí odložení stávky, protože dosažené dohody ho uspokojily. Podle tisku Kdolskyová ve většině bodů požadavkům lékařů ustoupila a navíc bylo dohodnuto, že obě strany budou dále o sporných bodech jednat ve společné pracovní skupině.

Předmětem sporů však jsou i navrhované změny ve způsobu financování, v systému udělování licencí pro soukromé praxe a jejich řízení a ve vztazích mezi komorou a pojišťovnami.

Odměňování lékařů, jejich pracovní podmínky a vztahy s pojišťovnami byly v posledních letech důvodem několika stávek lékařů také v České republice, Polsku nebo Německu.

František Václavík, ČTK

Ohodnoťte tento článek!