Stávka slovenských lékařů se v Bratislavě vyhrotila

Zdravotníci z bratislavské nemocnice, kteří již pátý den stávkují za zvýšení mezd a více peněz do zdravotnictví, žádají odstoupení ředitele nemocnice Valeriána Potičného. Stávkový výbor jej obvinil, že brání ústavnímu právu lékařů na stávku a zastrašuje je. Mimo jiné jim prý odmítl poskytnout kongresový sál nemocnice…

Banská Bystrica – pro tiskovou konferenci, takže ta se musela konat před nemocnicí. Odpoledne pak stávkující uspořádali demonstraci před bydlištěm ředitele v Ružinově.

Ministerstvo zdravotnictví se však za ředitele postavilo. Odmítlo také požadavek stávkujících, aby předložilo seznam zprivatizovaných zařízení a osob, které je získaly. Podle mluvčího ministerstva Rudolfa Zajace „je vše zjistitelné na internetu“.

Stávka slovenských zdravotníků se po víkendu rozšířila i do středoslovenského regionu. Ve zvolenské nemocnici začala stávkovat za zvýšení platů více než polovina z 80 lékařů, další personál se však ke stávce nepřipojil. Ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici stávkuje 650 lékařů, sester a ostatních zaměstnanců z celkového počtu 1800 pracovníků. ČTK to sdělil předseda stávkového výboru banskobystrické nemocnice Richard Kulaviak.

„Na odděleních, kde se ke stávce připojila většina lékařů, budou ošetřovat neodkladné případy i stávkující,“ řekl Kulaviak. Stoprocentní účast na stávce podle něho oznámili lékaři jen některých oddělení, bez obav mohou chodit naopak do banskobystrické nemocnice pacienti kožního nebo urologického oddělení, kteří se k protestu nepřipojili.

Na rozdíl od nemocnice v Nitře, kde se zdravotníci zapojili do stávky jen symbolicky a pacienty normálně ošetřují, ve zvolenské nemocnici zabezpečí lékaři jen neodkladnou péči. „Chceme stávkovat doopravdy, ne jen na papíru,“ řekl šéf stávkového výboru Roman Križanský.

Banskobystričtí a zvolenští zdravotníci se připojili ke stávce, kterou ve čtvrtek zahájila zdravotnická zařízení v Bratislavě. V pátek začaly protesty i v Prešově, Nitře a Bardejově. Ode dneška stávky začaly i v Trnavě, Martině a Bojnicích a v ústavu pro léčbu tuberkulózy ve Vyšných Hágách v Tatrách.

Zdravotníci požadují od vlády zvýšení platů o 25 procent, zabezpečení vyššího přílivu peněz do zdravotnictví a zastavení transformace nemocnic na obchodní společnosti. Ředitelé nemocnic v Bratislavě, Prešově a Martině požádali soudy o zastavení stávky; ty mají na rozhodnutí 30 dní.

Zdravotníci připravují na středu do Bratislavy setkání s občany. Chtějí je požádat o solidaritu a měli by slíbit, že po stávce uskuteční všechny odložené operace.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!