Stávkující lékaři uzavřeli největší bagdádskou nemocnici

Stávkující lékaři dnes uzavřeli největší bagdádskou nemocnici Jarmúk. Pohrozili vládě masovým vystěhováním lékařů ze země, jestliže zdravotníci nebudou lépe chráněni před policejní zvůlí. Oznámil to v úterý člen bezpečnostního oddělení nemocnice Jarmúk…

Bagdád – v níž byly od invaze v roce 2003 ošetřeny tisíce lidí, kteří byli zraněni při atentátech a násilnostech.

Lékaři i zdravotní sestry dnes odešli domů po incidentu, při němž policisté zbili jednoho z jejich kolegů. Zbylý personál pak nemocniční bránu zamkl.

Chirurg Alí Abdal Vahíd incident popsal agentuře Reuters. Ve chvíli, kdy ošetřoval osoby, které byly zraněny při dnešním pumovém útoku, slyšel z chodby křik. „Když jsem vyšel z ordinace, viděl jsem, jak policista bil jednoho zaměstnance nemocnice. Ptal jsem se na to policisty, který mi odpověděl: ´My jsme vláda a děláme si, co chceme.´ S takovými útoky se lékaři nemohou smířit. Můžeme tuto nemocnici zavřít. Jestli chtějí přivézt někoho k ošetření, ať tady zaměstnají třeba Marťany,“ řekl Vahíd.

Z pohotovostní ordinace lékaři i sestry odešli, i když tam právě stál otec se zraněným synem v náručí.

Za násilím v iráckých nemocnicích je stejně jako na ulicích sektářský konflikt. V policejních jednotkách slouží hlavě šíité a někteří se domnívají, že personál při ošetřování dává přednost sunnitským pacientům. V Jarmúku je mimořádný provoz, protože jsou sem sváženi zranění z četných útoků v metropoli. Nemocniční podlahy jsou stále potřísněny krví. Své zraněné sem přivážejí civilisté i policie.

„Jednotky ministerstva vnitra nemají žádnou morálku. Když okamžitě nezačneme ošetřovat jejich zraněné, bijí a urážejí lékaře i sestry,“ uvedl člen nemocniční bezpečnostní služby.

I tři roky po invazi a po ukončení mezinárodních sankcí Iráku chybějí léky a modernější lékařské vybavení. Mzdy doktorů nejsou vysoké.

Předseda svazu lékařů Nazím Abdal Hamíd opakovaně žádal prezidenta Džalála Talabáního o zásah proti policejní zvůli ve zdravotnických zařízeních. „Upozornili jsme ho, že jednou v Iráku nebude jediný doktor. Budou-li krutosti pokračovat a vláda neposkytne ochranu, odejdou lékaři z Iráku navždy,“ řekl Hamíd.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!