Studie: nejméně zbytečných úmrtí ve Francii, nejvíc v USA

Titulní obrázek

Francie, Japonsko a Austrálie mají nejefektivnější zdravotnictví, zatímco USA jsou mezi 19 rozvinutými zeměmi poslední. Tvrdí to studie v odborné revue Health Affairs. Odborníci při sestavení žebříčku vycházeli z počtu úmrtí na léčitelná onemocnění v období 2002-3, jimž bylo možné předejít…

včasnou a účinnou léčbou.

Francie si vedla nejlépe s 64,8 zbytečného úmrtí na sto tisíc obyvatel. V případě Japonska to bylo 71,2 a Austrálie 71,3. Z 19 rozvinutých zemí skončily poslední USA: americký zdravotnický systém mohl, ale nezabránil 109,7 takového úmrtí. Za první trojicí a před USA skončily Španělsko, Itálie, Kanada, Norsko, Nizozemsko, Švédsko, Řecko, Rakousko, Německo, Finsko, Nový Zéland, Dánsko, Británie, Irsko a Portugalsko.

Podle Nolteové je zřejmě hlavním důvodem špatného výsledku USA velký počet Američanů bez jakéhokoliv zdravotního pojištění. Podle oficiálních údajů jde o 47 miliónů, tedy přes 15 procent všech Američanů. „Myslím, že zdravotní péče v USA je dost dobrá, pokud k ní máte přístup. Ale pokud ne, tak je to asi hlavní problém, ne?“ řekla Nolteová. Ještě před deseti lety se USA v podobné studii umístily na 15. příčce.

Právo

Ohodnoťte tento článek!