Studie: Největším světovým vývozcem léčiv je Irsko

Irsko je největším světovým vývozcem léků na světě. Irové za léky vydávají mnohem méně peněz než občané ostatních států Evropy. Čistý vývoz loni činil osm miliard liber. To je více než dvojnásobek ve srovnání s druhým exportérem, kterým je Francie…

DUBLIN –

Vyplývá to ze studie, kterou zveřejnila asociace irských farmaceutických a zdravotnických firem.

V Irsku má výrobní zastoupení 13 z 15 největších světových farmaceutických firem, včetně takových gigantů jako Pfizer, GlaxoSmithKline a Schering Plough.

Firmy přitahují zvláště nízké firemní daně a množství zkušených zaměstnanců, které země nabízí.

„Jednou z nejzajímavějších skutečností, která vyplynula z výzkumu, je to, že ačkoliv výdaje na zdravotní péči se v období let 1996 až 2004 ztrojnásobily, celkové výdaje za léky zůstávají nízké,“ dodal k průzkumu prezident asociace Conn Clissman.

Irové vydávají za léky téměř o třetinu méně, než je evropský průměr. „Ve skutečnosti vydáváme týdně více za individuální nákupy takových věcí jako výrobky pro péči o vlasy, kosmetika, benzin, noviny a jízdenky na autobus než za léky na předpis i bez předpisu,“ dodal Clissman.

Asociace však neuvedla proč Irové, kteří žijí v jedné z nejbohatších zemí v Evropě, utrácejí za léky mnohem méně, než ostatní země v Evropě, napsala agentura Reuters.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!