Švédové věří zdravotnictví víc než Američani, Češi jen z třetiny

stetoskop, zdravotnictví, medicína

Jen zhruba třetina Čechů věří, že by se v případě nemoci dostalo jejich příbuzným kvalitní a dostupné péče. Vyplývá to ze zveřejněného výzkumu agentury Reuters a společnosti Ipsos, které prováděly šetření prostřednictvím internetu ve 22 zemích.

Největší důvěru ve zdravotnictví mají podle tohoto průzkumu Švédové, Belgičani, Nizozemci, nejmenší naopak Japonci, Maďaři, Jihokorejci nebo Rusové.

Výzkumníci zjistili, že 75 procent Švédů a takřka 70 procent Kanaďanů se domnívá, že by bylo poměrně snadné v případě nemoci zajistit členům rodiny kvalitní a dostupnou zdravotní péči.

To samé si myslí jen polovina Američanů. Spojené státy vydávají na zdravotnictví více než kterýkoli jiný stát, ale stále mají vyšší dětskou úmrtnost a výskyt dalších nemocí než jiné bohaté státy.

Nejméně důvěry projevili Japonci, z nichž jen 15 procent věří, že mohou ve své zemi dostat dostupnou kvalitní zdravotní péči.

Japonci se chlubí vysokou střední délkou života, ale bojují s vysokými náklady na zdravotnictví, neboť do kategorie starších patří v zemi vycházejícího slunce více než 40 procent obyvatel.

Důvěru v kvalitu a dostupnost péče menší než 30 procent ukázaly i Maďarsko, Rusko a Jižní Korea. Česká republika se ze sledovaných zemí umístila těsně nad nimi jako pátá od konce.

Necelých 35 procent obyvatel Česka uvedlo, že by pro rodinného člena bylo snadné zajistit kvalitní a dostupnou péči.

Průzkum také ukázal, že naprosto rozdílná situace je ve dvou velkých sousedních státech Indii a Číně. V Indii má důvěru v dobrou zdravotní péči 64 procent obyvatel, čímž se tato asijská země řadí na páté místo žebříčku za čtvrtou Kanadu. V Číně je o tomtéž přesvědčeno jen 34 procent lidí.

Menší spokojenost ve všech zemích uváděly ženy, chudší lidé, lidé mladší 55 let a respondenti s nižším vzděláním.

Ohodnoťte tento článek!