Svět není připraven nést ekonomické následky AIDS, tvrdí studie WHO

Svět není připraven na výrazný sociální a ekonomický dopad nemoci AIDS, která za uplynulé čtvrtstoletí připravila o život přes 20 miliónů lidí. Uvedla to Světová zdravotnická organizace (WHO) ve své zprávě o zdraví ve světě, v níž se letos zaměřila na AIDS. Dokument byl včera zveřejněn v Ženevě…

Ženeva –

Ve světě žije 34 až 46 miliónů lidí s virem HIV nebo s nemocí AIDS, na niž loni zemřely tři milióny osob.

V Česku bylo na počátku roku evidováno 662 HIV pozitivních osob. Z toho u 172 propukla nemoc AIDS a 105 z nich zemřelo. Lékaři však upozorňují, že statistiky jsou nepřesné. Počet nemocných bude podle nich nejméně třikrát vyšší.

Jen necelých sedm procent ze šesti miliónů osob těžce nemocných AIDS ve světě dostává léky, uvedla ve zprávě WHO a vyzvala k dodávkám léků do chudých zemí.

Toto procento je ještě nižší v nejchudších regionech světa. Jen 100 tisíc Afričanů, tedy dvě procenta nemocných, u nichž je choroba v pokročilém stadiu, má přístup k nezbytným lékům.

Takové rozdíly jsou nepřijatelné. Jejich odstranění je pro veřejné zdraví absolutně nezbytné. Léčba je pro HIV pozitivní osoby otázkou života či smrti, uvedla WHO.

Ve 34 zemích světa žije 90 procent všech dospělých, kteří mají AIDS v rozvinuté formě. V sedmi z těchto zemí (Indie a šest afrických zemí) žije 50 procent všech nemocných AIDS, kteří potřebují léky.

„Nerovnováha ve světě, pokud jde o léčbu AIDS, odráží celkovou nerovnost ve zdravotnictví a dává mezinárodnímu společenství příležitost ukázat, že se skutečně rozhodlo s touto chorobou skoncovat,“ zdůraznila WHO.

Svět zdaleka není připraven na to, co přichází, tedy na katastrofální sociální a hospodářské důsledky pro četné komunity a země i pro další generace, jestliže epidemii nezadržíme, zdůraznila WHO.

Zvýšení investic do zdravotnictví dává příležitost ke změně, soudí organizace. WHO loni předložila plán, který má umožnit léčbu tří miliónů pacientů do konce roku 2005.

Kanada v pondělí oznámila, že na tento program věnuje 72 miliónů amerických dolarů (necelé dvě miliardy Kč). Tím zdvojnásobila svůj dosavadní rozpočet na tyto účely.

WHO však ještě chybí 74 miliónů dolarů na tento projekt, který přijde na 218 miliónů dolarů. Včetně nákupu léků, což mají financovat jednotlivé státy, se celková částka na projekt vyšplhá na 5,5 miliardy dolarů, tedy téměř 150 miliard Kč.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!