Tabáková společnost má mít zisky z genů rakoviny

„Poskytnout tabákové společnosti exkluzivní práva na prodej vakcín proti rakovině plic, to je jako jmenovat Drákulu ředitelem krevní banky…

Jedna z největších tabákových společností na světě plánuje vydělat miliardy dolarů z nemocí, způsobovaných kouřením, prostřednictvím smluv s biotechnologickými společnostmi na výlučná práva na prodej budoucích vakcín proti rakovině plic. (Anglický zdroj tohoto článku je na adrese http://www.guardian.co.uk/business/0,6957,,00.html)

Strategii firmy Japan Tobacco, která vyrábí cigarety Camel, Winston, Mild Seven a Salem, odsoudili pozorovatelé jako cynickou a nebezpečnou. Kdyby se totiž začala prodávat na trhu efektivní očkovací látka proti rakovině plic, nezabránilo by to tomu, aby kuřáci i nadále umírali na další choroby, způsobované tabákem, jako jsou nemoci srdce a emfyzema. Avšak vznik vakcíny proti rakovině plic by vytvořilo falešný dojem, že je možné všechny tyto nemoci léčit.

„Poskytnout tabákové společnosti exkluzivní práva na prodej vakcín proti rakovině plic, to je jako jmenovat Drákulu ředitelem krevní banky,“ konstatovala Helen Wallace z britské organizace GeneWatch UK, která odhalila tyto dohody.

Dr. Wallaceová je také znepokojena, že jedna biotechnologická společnost, se sídlem v americkém Seattle, Corixa Corporation, si patentovala genetické sekvence lidské rakoviny plic od kuřáka, který zřejmě ani neví, že jeho geny jsou využívány ke komerčním účelům.

Derek Yach ze Světové zdravotnické organizace konstatoval: „Bojujeme proti rakovině plic tím, že se snažíme rozbít nadvládu tabákových společností, které u lidí vyvolávají drogovou závislost na kouření. Pomáháme lidem přestat kouřit anebo nikdy nezačít kouřit. V žádném případ by neměla mít kontrolu nad vakcínou proti rakovině plic firma, která vydělává obrovské zisky z výrobků, které tu nemoc způsobují.“

Firma Japan Tobacco, třetí největší tabáková společnost na světě, zaplatila podniku Corixa za exkluzivní licenci na vývoj a prodej vakcíny a výrobků obsahujících protilátky pro prevenci a léčbu rakoviny plic, a to zejména v Japonsku a ve Spojených státech. Mají být použity určité bílkoviny, které se nacházejí v rakovině plic, aby vyvolaly v pacientově organismu obrannou reakci. Dosud zaplatila firma Japan Tobacco podniku Corixa několik milionů dolarů. Japan Tobacco uzavřela kontrakty i s jinými biotechnologickými firmami.

Avšak zdravotní odborníci poukazují na to, že kouření způsobuje více než padesát chorob a vakcína proti rakovině plic nezabrání úmrtí kuřáků na tyto ostatní choroby.

Britské listy, 13.11.2001

Ohodnoťte tento článek!