Tchaj-wan zakázal dovoz proteinového prášku z Číny kvůli melaminu

Titulní obrázek

Tchaj-wan zakázal dovoz proteinového prášku z Číny poté, co v něm testy prokázaly kontaminaci průmyslovou chemikálií melamin. Oznámily to dnes místní sdělovací prostředky. Tchaj-wan tak připsal další položku na seznam produktů, které se na ostrov nesmějí dovážet z Číny v souvislosti se skandálem, který v září odstartovalo zjištění, že čínské sušené kojenecké mléko obsahovalo melamin…

Po jeho konzumaci v Číně zemřely čtyři děti a desetitisíce dalších mají zdravotní problémy.

Z Číny na Tchaj-wan bylo letos dovezeno už 393 tun proteinového prášku, ale tchajwanské ministerstvo zdravotnictví vyzvalo dovozce, aby zastavili dodávky a stáhli zboží z prodeje, protože v téměř polovině náhodně odebraných vzorků byl zjištěn melamin.

Melamin je dusíkatá heterocyklická sloučenina vyráběná na celém světě ve velkém množství jako surovina pro výrobu moderních plastických hmot. Obsahuje 66 procent dusíku, takže je ideální pro zamaskování skutečnosti, že mléko bylo zředěno vodou – pokud se obsah proteinů stanovuje na základě množství přítomného dusíku, přidaný melamin obsah proteinů zdánlivě zvyšuje.

V posledních týdnech se ale čím dál tím víc zjišťuje, do jaké míry melamin do čínského potravinového řetězce pronikl. Objeven byl mimo jiné v kvasnicích či vejcích dovážených do Hongkongu.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!