Testy Belgičana vyloučily ptačí chřipku

Belgičan, kterého po návratu z Číny v pondělí hospitalizovali s podezřením na ptačí chřipku, touto chorobou netrpí. Diagnózu definitivně vyloučily podrobnější laboratorní testy pacienta, který však podle belgických úřadů nadále zůstává v bruselské nemocnici…

První případ H5N1 ohlásilo u mrtvé labutě Srbsko

BRUSEL –

Původní obavy lékařů plynuly ze skutečnosti, že pacient trpěl bolestí svalů, kašlem, horečkami přes 39 stupňů a že navštívil Čínu, kde se nebezpečný virus ptačí chřipky H5N1 již usmrtil deset lidí. Evropa infekci H5N1 u člověka zatím nezaznamenala.

První případ výskytu H5N1 u zvířete včera oznámilo Srbsko. Laboratorní testy v britském Weybridge prokázaly infekci u mrtvé labutě nalezené u města Sombor na severozápadě země. Místní úřady již přijaly příslušná hygienická opatření proti šíření nákazy.

Na Rujaně se nakazila kuna

Na severoněmeckém ostrově Rujana, odkud byly v minulých dnech hlášeny desítky ptáků a tři kočky nakažené H5N1, se tento virus poprvé objevil také u kuny skalní. Zvíře se zřejmě nakazilo požitím nemocných či již uhynulých infikovaných ptáků.

Umírající zvíře objevili veterináři 2. března s příznaky ptačí chřipky u přímořské obce Schaprode. Veterinář je poté utratil. Následná analýza v institutu Friedricha Löfflera na ostrově Riems potvrdila přítomnost H5N1 v těle kuny.

„Přestože nález poprvé prokázal rozšíření choroby na další druh savců, hodnocení nákazové situace se tím zásadně nemění,“ řekl šéf institutu Thomas Mettenleitner.

Úřady ve Stavropolském kraji na jihu Ruska včera rozhodly o zákazu lovu divoce žijících vodních ptáků. Snaží se tak zabránit možnosti, že by se ptačí chřipkou mohli nakazit lidé, kteří s ulovenými infikovanými ptáky přijdou do kontaktu.

Někteří ruští odborníci ale proti zákazu lovu protestují a navrhují tažné ptáky strašit hlukem střelby tak, aby se drželi dál od drůbežáren a vesnic. Rusko ohlásilo nemoc z osmi regionů, především na jihu země.

OSN: Do roka také v Americe

Podle koordinátora OSN pro boj s ptačí chřipkou Davida Nabarra překročí ptačí chřipka do roka Atlantský oceán a dostane se na americký kontinent. „Stane se tak možná již za šest měsíců, nejpozději za rok. A kdo ví… třeba k tomu dojde i dříve,“ soudí Nabarro.

Pouť H5N1 přes Atlantik se zřejmě odehraje ve dvou fázích. V příštích několika měsících přenesou divocí ptáci nákazu ze západní Afriky na sever do arktické oblasti a o půl roku později ji po svém letu na jih rozšíří do Severní a Jižní Ameriky, domnívá se Nabarro.

„Veterinární služby každé země na světě nyní musí být ve stavu vysoké pohotovosti, aby je virus H5N1 nezaskočil a nezjistily náhle, že se nemoc přenesla na jejich drůbež a občany bez jejich vědomí,“ upozornil Nabarro.

Právo

Ohodnoťte tento článek!