Tisíce Poláků demonstrovaly proti zpřísnění zákona o potratech

Ilustrační foto

Tisíce lidí ve Varšavě a jiných polských městech demonstrovaly proti plánovanému dalšímu zpřísnění zákona o potratech. Záměr podporovaný konzervativní vládou a katolickou církví kritizovali zástupci OSN a Rady Evropy, uvedla agentura AP.

Legislativní úprava zakazuje potraty nenapravitelně nemocných a poškozených plodů i těch s Downovým syndromem. Povoleny by měly zůstat jen v případě ohrožení života matky nebo pokud je těhotenství důsledkem zločinu.

Změny navrhla skupina občanů a nyní je projednávají parlamentní výbory. K odmítnutí novely vyzvali odborníci OSN a bývalý komisař Rady Evropy pro lidská práva Nils Muižnieks.

Ve Varšavě se demonstranti svolaní ženskými organizacemi vydali před budovu parlamentu, ústředí vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a sídlo katolických biskupů. Účastníci protestů nesli transparenty s nápisy „Svobodná volba“ či „Žena je lidská bytost“. Ve Vratislavi na jihu Polska přišly na demonstraci stovky lidí.

Odpůrci potratů naopak ohlásili zvláštní celostátní modlitby, napsala polská tisková agentura PAP.

Polský zákon o potratech patří již nyní podle AP k nejpřísnějším v Evropě a opakovaně je v zemi předmětem sporů. Vláda dříve chtěla zakázat všechny interrupce, masivní protesty v roce 2016 ji ale přiměly od záměru ustoupit.

Ohodnoťte tento článek!