Tisíce praktických lékařů demonstrovaly ve Švýcarsku

Přes 10.000 švýcarských praktických lékařů se v soboru sešlo na demonstraci před federálním parlamentem v Bernu. Protestovali proti údajně zhoršeným podmínkám své práce v důsledku úsporných opatření, které vláda vyhlásila v listopadu…

Bern –

„Jsme nespokojeni s tím, že naše práce není pozitivně hodnocena,“ citovala agentura AFP prohlášení místopředsedy Švýcarského sdružení internistů Beata Rösslera.

„Medicíně prvního sledu, která je zárukou kvalitní, hospodárné a trvalé lékařské péče, hrozí zánik, bude-li pokračovat aktuální tendence směřování k nouzi,“ varovali účastníci demonstrace.

Protestní akci svolalo pět švýcarských lékařských sdružení. Pod petici požadující zlepšení podmínek práce lékařů se podepsalo 300.000 pacientů.

Protesty lékařů požadujících vyšší platy a odmítajících vládní úsporná opatření zachvátily v těchto dnech i Německo a Slovensko. V Německu stávkovali univerzitní i praktičtí lékaři a před týdnem demonstrovalo v Berlíně na 30.000 lékařů. V pondělí chtějí ohlásit termín stávky lékaři a zdravotní sestry bratislavských nemocnic, kteří si tak chtějí vynutit zvýšení platů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!