Přejít na obsah

Tisíce rakouských lékařů demonstrovaly proti reformě

zpět
4.6.2008

Několik tisíc lékařů ze všech koutů Rakouska se v úterý dopoledne sešlo v centru Vídně na demonstraci proti návrhu reformy zdravotnictví. Návrh předložila v minulých dnech ministryně zdravotnictví Andrea Kdolskyová a vláda by jej měla schválit na svém středečním zasedání...

Protestující lékaři, většinou v bílých pláštích, se shromáždili na Svatoštěpánském náměstí a odtud pochodovali k úřadu kancléře.

Bylo jich podle rozdílných odhadů policie a organizátorů mezi 4500 a 8000. Jejich představitelé tvrdí, že navržená reforma by zničila systém zdravotního zabezpečení v zemi, který je jeden z nejlepších na světě.

Hlavním cílem chystané reformy je sanace zadlužených zdravotních pojišťoven. Reforma tedy předpokládá určité úspory, i když zároveň zvyšuje dosavadní příspěvky státu do rozpočtů pojišťoven v nejbližších čtyřech letech o 1,4 miliardy eur (35 miliard korun).

Zdravotníci však i dílčí úspory odmítají s argumentem, že dobré zdravotnictví něco stojí a omezení výdajů by znamenalo snížení jeho úrovně.

Na odpoledne a večer jsou plánována další jednání mezi zástupci vlády a lékařských komor, jejichž výsledek je nejistý. Na něm bude ale záviset definitivní rozhodnutí vlády o reformě a o postoupení návrhu k projednání parlamentu. Stanoviska obou stran se zatím zdají neústupná a vzájemně neslučitelná.

V závěru minulého týdne se už objevily signály, podle nichž asi nebude splněn záměr vlády prosadit reformu v parlamentu příští měsíc ještě před prázdninovou přestávkou.

Jedna z námitek lékařů byla sice již vyřešena - nebudou muset vystavovat pacientům po každé návštěvě stvrzenky, ale bude to dělat jednou za čtvrtletí příslušná pojišťovna.

Zůstávají však další zásadní sporné body: lékaři nesouhlasí s tím, aby s nimi pojišťovny uzavíraly smlouvy jen na pět let a pak je mohly vypovědět, zásadní námitky mají i proti navrženému principu, podle něhož by lékař předepisoval pacientovi jen účinnou látku a o konkrétním léku, v němž je tato látka obsažena, by rozhodovali lékárníci.

Lékaři se sice opakovaně ohánějí i zájmy pacientů, které údajně také zastupují, jejich podpora ve veřejnosti však není jednoznačná. Jejich stávkové hrozby například vyvolaly značně negativní reakce, zvláště když některé výroky lékařů potvrdily, že jim jde především o vlastní příjmy.

Lékaři mimo jiné pohrozili, že na podporu svých požadavků jsou připraveni vyhlásit třídenní stávku od 16. června. V té době bude v zemi v plném proudu evropský fotbalový šampionát a ze zahraničí tisíce fanoušků. Již dnes zůstaly kvůli demonstraci mnohé ordinace uzavřené.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Tisíce rakouských lékařů demonstrovaly proti…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Tisíce rakouských lékařů demonstrovaly proti…

Komentáře

dalších 11 komentářů
mark Re:hm...zadlužené rakouské pojiš´tovny...potřebují reformu  | 7. 06. 2008 21:25

Baalamute, nebaalamuť.... :-)

čtenářka Re:Re:hm...zadlužené rakouské pojiš´tovny...potřebují reformu  | 4. 06. 2008 14:19

A Baalamut bude králem...

Marcela Sojáková Re:Rakouský model - náš vzor  | 4. 06. 2008 14:11

No prima,že doktoři u nás jsou tak uvědomělí a masochisticky si v zájmu vyššího principu tržního nechají pod sebou podříznout větev a spokojeně se zařadí do tleskajícího průvodu. Pokud mám informace,tak tranformované ZP budou moct zaříznout smlouvu s lékařem ihned bez ztráty květinky. Jakýchpak 5 let,fuj,takový socanský luxus.Takže se domnívám,že ti ,co současným reformám tleskají jsou a) neinformovaní- což je trestuhodné b) patří do skupiny těch,co doufají ,že ostatním "scípne koza "a jim se stádo okotí-taky fuj.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné