Turecko a Japonsko hlásí nové případy ptačí chřipky u lidí

Turecké úřady v úterý oznámily další případ nákazy ptačí chřipkou u člověka. Zároveň japonská agentura Kjódó s odvoláním na neupřesněné vládní zdroje informovala o „mírné formě“ ptačí chřipky u 77 osob v Japonsku…

ANKARA/TOKIO –

Turecká televizní stanice CNN Türk sdělila, že nový výskyt nákazy v Turecku byl zjištěn u jednoho z osmi pacientů hospitalizovaných v centrální provincii Sivas. Informace se zatím nezmiňují, zda jde o smrtelně nebezpečný virus H5N1.

Turecké ministerstvo zdravotnictví v pondělí oznámilo, že nákaza byla dosud potvrzena u 14 osob. Tři děti podlehly ptačí chřipce koncem minulého týdne ve východní části země, dalších 21 osob bylo navíc začátkem tohoto týdne hospitalizováno kvůli podezření z nákazy i v oblasti západotureckého Istanbulu.

V Japonsku podle agentury Kjódó osoby nakažené „mírnou formou“ ptačí chřipky pocházejí ze dvou prefektur poblíž Tokia, a to Saitama a Ibaraki. Ministerstvo zdravotnictví tuto zprávu ale zatím oficiálně nepotvrdilo.

Podle Kjódó se u všech 77 hospitalizovaných osob projevuje přítomnost obranných látek vůči viru H5N2, který je mírnějším projevem smrtelně nebezpečné nákazy H5N1.

Ukrajinské úřady dnes potvrdily nový výskyt viru H5N1 u drůbeže chované na třech farmách v oblasti Krymského poloostrova na jihu země. Vládní místa ujistila, že uvedou do chodu preventivní plán, jehož smyslem je zabránit případnému šíření

smrtelného onemocnění z nedalekého Turecka.

Podle oficiálních zdrojů bylo v rámci ochranných opatření vybito přes 170.000 kusů drůbeže a všechna místa, kde se infekce objevila, byla důkladně dezinfikována.

Přestože zdravotní orgány monitorují výskyt nákazy na území Ukrajiny již od konce prosince, teprve v pondělí dostaly oficiální potvrzení, že příčinou úhynu drůbeže byl skutečně virus H5N1. Nákaza byla zatím zaznamenána ve 14 vesnicích, kde uhynulo přes 70.000 kusů drůbeže.

V souvislosti se situací v Turecku a na Ukrajině dnes ruský prezident Vladimir Putin vyzval vládu k vypracování preventivních opatření, která zabrání tomu, aby se nákaza šířila do Ruska. Pod přísnou kontrolu se má dostat nejen domácí trh s potravinami, ale i doprava a především hranice s Tureckem, Ukrajinou, Čínou a

Rumunskem.

Všechny tyto země již „na tyto problémy narazily“, prohlásil podle agentury AFP Putin. Ujistil, že pokud to bude nezbytné, budou pro naléhavé případy uvolněny mimořádné zdroje.

Vysoce smrtelný virus H5N1, přenosný z nakažené drůbeže na člověka, byl diagnostikován v roce 2003 v jihovýchodní Asii. Od té doby podle údajů Světové zdravotnické organizace prokazatelně připravil na celém světě o život více než 70 osob.

Většinu případů měl podle lékařů na svědomí přímý kontakt člověka s nemocnými opeřenci. Panují ovšem obavy, že virus může zmutovat do další formy snadno přenositelné mezi lidmi. Vzhledem k tomu, že zatím neexistuje účinná vakcína proti viru H5N1 u člověka, nevylučují odborníci nebezpečí celosvětové pandemie, která by mohla připravit o život miliony lidí.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!