Turisté na Slovensku si za zdravotní péči připlatí

Kdo pojede na Slovensko ať už na dovolenou, nebo služebně a bude tam potřebovat akutní zdravotní péči nebo léky, musí počítat s tím, že bude platit poplatky, které naši sousedé zavedli…

A to i přesto, že oboustranná péče je zajištěna mezistátní Smlouvou o poskytování a úhradě zdravotní péče a neměli bychom platit nic.

„Je to nemilé, ale je to tak. Slováci poplatky zavedli od června a platí se za služby související s poskytováním zdravotní péče. Řádově jde o desetikoruny. Slováci je platí z ruky do ruky v hotovosti a žádná pojišťovna jim je neproplácí. Našim občanům je zpětně také nikdo neproplatí,“ řekl Právu Jiří Suttner, mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Slováci v Česku nic nehradí

Uvedl, že jde o nevyvážený stav. „Pokud totiž Slováci přijedou do ČR a budou zde akutně ošetřeni na základě uvedené smlouvy, žádné poplatky platit nebudou, protože u nás zavedeny nejsou.“

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Mario Böhme Právu řekl, že „ministryně Marie Součková o tom bude jednat se slovenskou stranou.“ Než se však záležitost vyřeší, Češi poplatky platit musejí.

„V případě čerpání povolené lázeňské péče na Slovensku činí platba za služby související s poskytováním zdravotní, resp. lázeňské péče 50 Sk za den,“ upozornil Suttner.

Dodal, že „zdravotní pojišťovny tyto částky za související služby nemohou následně proplatit.“ Doporučil při cestě na Slovensko uzavřít cestovní zdravotní připojištění a nespoléhat se na mezinárodní smlouvu. „V takovém případě se vše hradí z něj a pojištěnec neplatí nic,“ uvedl Suttner.


KOLIK ČEŠI NA SLOVENSKU ZAPLATÍ?
* 50 Sk denně za služby spojené s poskytováním ústavní péče (maximálně za 21 dní)
* 20 Sk za návštěvu ústavní pohotovostní služby
* 20 Sk za každou návštěvu ambulantního lékaře primární péče včetně stomatologa a lékařské služby první pomoci
* 20 Sk za každou návštěvu ambulantního lékaře sekundární péče
* 2 Sk za jeden kilometr jízdy z a do zdravotnického zařízení
* 20 Sk za výdej léků předepsaných na jednom lékařském předpisu
* 20 Sk za výdej prostředků zdravotnické techniky předepsaných na jednom lékařském poukazu

Václav Pergl, Právo, 7.7.2003

Ohodnoťte tento článek!