Účinnost zákona o krabičkách cigaret v Německu soud nepozastavil

cigarety, varování, krabička cigaret

Německý ústavní soud odmítl pozastavit účinnost zákona, podle něhož musejí ode dneška krabičky cigaret povinně obsahovat odpudivé obrázky. O předběžné opatření v této věci požádala jedna z výrobkyň cigaret, uvedl ústavní soud na svém webu.

Evropská tabáková směrnice začíná dnes platit i v dalších zemích osmadvacítky.

Evropské nařízení, které Německo převedlo do svého práva, počítá mimo jiné s tím, že na 65 procentech přední a zadní strany balení cigaret bude obrázek a text varující před zdravotními riziky kouření. Cílem tohoto i dalších opatření je snížit spotřebu cigaret a odradit zejména mladistvé od jejich konzumace.

Ústavní stížnost proti nařízení podala soudu v Karlsruhe producentka cigaret, jejíž firma má asi 140 zaměstnanců. Požadovala mimo jiné vydání předběžného opatření. To ústavní soudci ve středu odmítli, zákon o tabákových výrobcích tedy dnes mohl nabýt účinnosti.

Svůj verdikt němečtí soudci zdůvodnili tím, že harmonizace evropského vnitřního trhu a ochrana zdraví jsou velmi důležitými cíli, nad nimiž jasně nepřevažují nevýhody, na které ve vztahu k normě poukazuje stěžovatelka.

O samotné ústavní stížnosti, v níž stěžovatelka napadá jednotlivé části německého zákona, včetně povinnosti mít na krabičkách odpudivé obrázky, budou soudci teprve rozhodovat.

Česká republika zatím odpovídající legislativu schválenou nemá, vláda ještě novou vyhlášku neprojednala. Výrobci tak ještě nevědí, jak budou krabičky vypadat.

Ohodnoťte tento článek!