Úmrtí dívky v Británii nemá pravděpodobně na svědomí vakcína

Náhlá pondělní smrt Natalie Mortonové několik hodin po očkování vyvolala v zemi značný rozruch. Britské ministerstvo zdravotnictví zatím nemá v plánu očkovací program zastavit, ale orgány v Coventry ho na dva dny pozastavily…

Úmrtí čtrnáctileté dívky v Británii krátce poté, co byla očkována proti rakovině děložního čípku, pravděpodobně nezpůsobila použitá vakcína Cervarix. Soudí tak britští experti, kteří přesnou příčinu smrti ještě zjišťují. Náhlá pondělní smrt Natalie Mortonové několik hodin po očkování vyvolala v zemi značný rozruch.

Britské ministerstvo zdravotnictví zatím nemá v plánu očkovací program zastavit, ale orgány v Coventry, kam dívka chodila do školy, ho na dva dny pozastavily.

Zdravotníci mají být za tu dobu proškoleni, jak reagovat na znepokojivé dotazy týkající se bezpečnosti očkovací látky. „V příštích dnech chceme očkování plně obnovit,“ řekl agentuře AP jejich zástupce. „Myslím, že je nepravděpodobné, že by smrt způsobila očkovací látka,“ řekl Caron Grainger, pracovník národní zdravotní služby v Coventry, kde dívka chodila do školy. Dodal, že Natalie Mortonová měla jiné vážné zdravotní potíže. Nyní je třeba počkat na výsledky, což bude trvat určitou dobu.

Společnost GlaxoSmithKline, která Cervarix vyrábí, stáhla z prodeje šarži očkovací látky, a počká na výsledek vyšetřování. „V současné chvíli není příčina smrti jasná,“ uvedla společnost.

Policie podle agentury Reuters šetří úmrtí dívky jako „nevysvětlené“ a uvedla, že dnes bude provedena pitva.

Očkování proti rakovině děložního čípku je obvykle bezproblémové, ale určitý počet dívek se potýká s vedlejšími účinky, které jsou podle odborníků srovnatelné s vedlejšími účinky jiných očkování včetně těch proti běžným chorobám. Jsou to bolesti hlavy, nevolnost, závratě nebo bolest v místě vpichu.

Grainger vzkázal britským rodičům a mladým dívkám, aby v očkování proti rakovině děložního čípku pokračovali. Podle něho se mírně nepříznivá reakce na očkování projevila u dvou tisíc osob.

V Británii se dívky očkují proti rakovině děložního čípku celoplošně v rámci národního zdravotního programu, injekce je dobrovolná. Očkovací látka se podává ve třech dávkách během šesti měsíců. Očkování začalo loni a dosud bylo distribuováno více než 1,4 milionu dávek. Virus se přenáší často sexuálním stykem, a proto je očkování zaměřeno na dívky od 13 let věku, aby byly včas chráněny, než zahájí sexuální život.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léků po smrti britské dívky odložil rozhodnutí, zda schválí používání vakcíny v USA, k čemuž se měl vyslovit v úterý.

„Každý lékařský zákrok …může ve vzácných případech mít tragické důsledky,“ řekl virolog na univerzitě ve Warwicku Malcolm McCrae. „Ale toto je mimořádně přísně testovaná vakcína, která byla vyvinuta kvůli vážné chorobě, a to rakovině děložního čípku, které v Británii každoročně podlehne téměř tisíc žen,“ dodal.

Rakovina děložního čípku je sedmým nejčastějším typem rakoviny u žen v Evropě. Každoročně se zde objeví 60.000 nových případů onemocnění a chorobě podlehne 30.000 žen.

Česko patří k zemím s vysokým výskytem rakoviny děložního čípku; každý rok lékaři objeví 1000 nových případů a 400 žen zemře. I proto byl v ČR od loňského roku zaveden systematický screening tohoto onemocnění, který hradí zdravotní pojišťovny. Ty také přispívají na očkování proti sexuálně přenosnému lidskému papilomaviru, který zhoubné bujení vyvolává. Na vakcinaci, která přijde zhruba na 10.000 korun, přispívají zdravotní pojišťovny.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!