USA budou muset vyhodit 70 milionů vakcín proti prasečí chřipce

Spojené státy zřejmě budou muset vyhodit přes 70 milionů dávek vakcíny proti prasečí chřipce, protože o očkování není zájem. To představuje asi třetinu z celkového počtu 229 milionů dávek, které vláda za 1,6 miliardy dolarů (30 miliard korun) nakoupila. Dnes o tom informoval deník The Washington Post.

Ze zásoby očkovacích látek, kterou USA pořídily, se podařilo využít 91 milionů dávek. Asi 25 milionů nevyužitých vakcín nyní chce Washington darovat chudým zemím a dalších 35 milionů si ponechat jako strategickou zásobu pro případ další epidemie. Dalších 71 milionů dávek vakcíny ale už bylo zpracováno do formy ampulí a náplní pro injekční stříkačky, a pokud se je nepodaří brzy spotřebovat, bude je nutné zlikvidovat.

Anne Schuchatová ze Střediska pro kontrolu nemocí (CDC) obhajuje nákup velkého množství vakcín, přestože se jich velká část nevyužije. „Chtěli jsme si být jisti, že máme dost (dávek),“ řekla. „Bylo důležité, abychom byli schopni chránit americký lid,“ dodala.

Schuchatová i další odborníci navíc věří, že se ještě podaří naočkovat další lidi. „Pokud jsme na začátku třetí vlny (epidemie), vsadím se, že mnoho těch připravených vakcín nezůstane nevyužito,“ tvrdí Michael Osterholm z Minnesotské univerzity.

Úřady nicméně přiznávají, že přesvědčit veřejnost k očkování proti chřipce na jaře bude obtížné. Podle všeho se navíc snižuje počet nově nakažených.

Takzvanou prasečí chřipkou se podle CDC od počátku výskytu infekce loni v dubnu nakazilo asi 60 milionů Američanů. Zhruba 12.000 jich zemřelo a přes čtvrt milionu bylo hospitalizováno.

V posledních měsících se nicméně objevila kritika Světové zdravotnické organizace (WHO), která prý přecenila význam epidemie a podlehla lobbingu farmaceutických firem ohledne počtu vakcín. S nadbytečným množstvím očkovacích látek se potýkají vedle USA i evropské země, například Česko vrátilo výrobci 30 procent z objednaného milionu vakcín.

Ohodnoťte tento článek!