USA chce nová opatření proti viru zika

USA zvažují nová opatření, která mají pomoci zastavit šíření viru zika. Mluvčí Bílého domu Josh Earnest to dnes řekl v odpovědi na dotaz, zda se uvažuje i o uvolnění omezení některých pesticidů. Newyorský prokurátor rozeslal dopisy sedmi firmám s výzvou, aby přestaly s klamavou marketingovou kampaní, že jejich produkty jsou proti viru účinné.

Podle Erica Schneidermana jde o repelenty proti komárům, které ale proti viru nefungují.

„Při rozhodování o co nejúčinnější strategii boje proti populaci komárů se opíráme o rady odborníků,“ řekl Earnest novinářům. Podle agentury Reuters na tiskové konferenci zazněla otázka, zda se zvažuje i uvolnění pravidel pro používání některých pesticidů.

Americké středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) registruje přes 1600 případů viru zika na území USA, do odhalení floridských případů na konci července se však všichni nakazili buď v zahraničí nebo při sexuálním styku s infikovanou osobou.

Pentagon dnes oznámil, že mezi nakaženými je také 33 příslušníků armády a že se všichni nakazili mimo území USA. Jedna z nich je těhotná žena.

Jak poznamenala agentura Reuters, v USA začaly narůstat obavy ohledně šíření viru poté, co se na Floridě před pár dny objevilo dalších deset případů pacientů, které komáři nakazili přímo na území tohoto státu na jihu USA.

Schneiderman uvedl, že marketingové triky, které společnosti využívají v souvislosti s jejich produkty, jsou „naprosto nestoudné“. Studie přitom ukázaly, že ultrazvukové přípravky komáry neodpuzují a dokonce je i přitahují, dodal. Spotřebitele vyzval, aby využívali repelentů registrovaných Agenturou pro ochranu životního prostředí.

Onemocnění virem zika doprovází příznaky lehké chřipky, nemocný často ani nezjistí, že se mu virus do těla dostal. S virem však lékaři spojují poruchu zvanou mikrocefalie, neboli zakrnění mozku u lidského plodu.

Současná epidemie trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii. Virus se rozšířil do téměř celé Latinské Ameriky, ojedinělé případy se objevily i na jiných kontinentech včetně Evropy.

České ministerstvo zahraničí v reakci na situaci v USA doporučilo na svém webu cestovatelům „systematické užívání repelentů a v případě obtíží, které by s nákazou mohly souviset, vyhledání včasné lékařské pomoci.“

Ohodnoťte tento článek!