USA chtějí chránit lékaře, kteří odmítají provádět potraty

Titulní obrázek

Americké ministerstvo zdravotnictví a sociální péče ve čtvrtek představilo novou vyhlášku, jíž chce zamezit propouštění lékařů, kteří kvůli svému náboženskému přesvědčení odmítají provést potrat. S ministerským návrhem ale nesouhlasí zastánci interrupcí, podle nichž nový návrh omezí právo pacientek na kvalitní zdravotní péči…

Podle návrhu ministerstva kliniky, které propustí lékaře za to, že odmítl provést pacientce interrupci, přijdou o státní dotace. Návrh nicméně neuvádí žádnou definici potratu. Také nerozlišuje mezi předčasným ukončením těhotenství a podáním antikoncepce.

„Tato úprava se netýká antikoncepce, je pouze o potratu a o svědomí,“ ujišťoval ministr zdravotnictví Michael Leavitt. „Jde nám jen o ochranu práva zdravotníků řídit se při provádění lékařské péče vlastními morálními zásadami. Poskytovatelé zdravotní péče by neměli být nuceni k zákrokům, které odporují jejich svědomí,“ doplnil.

Předsedkyně Americké federace pro plánované rodičovství Cecile Richardsová nicméně oznámila, že její organizace napadne novou vyhlášku u soudu. „Možnost žen rozhodnout o vlastní zdravotní péči je kvůli politice a ideologii v ohrožení,“ prohlásila Richardsová.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!