USA končí armádní operaci v Libérii na pomoc pacientům s ebolou

ebola, letiště

Americká armáda oficiálně ukončila svou zdravotnickou misi v Libérii, kde budovala provizorní zařízení pro pacienty s ebolou. Operace skončila o několik měsíců dřív, než bylo plánováno. Podle agentury Reuters je to další důkaz, že epidemie smrtícího viru na západě Afriky ustupuje.

Humanitární misi, do níž se zapojilo 2800 amerických vojáků, Washington zahájili loni v říjnu. Bylo to v době, kdy se Libérie stala hlavním ohniskem nákazy, jež se šířila i v Sieře Leone a Guineji. Epidemii na západě Afriky podlehlo téměř 10.000 lidí, 4000 z nich zemřely v Libérii.

Počet nových případů se ale v posledních týdnech výrazně snižoval a zdravotnická zařízení, vybudovaná americkými vojáky, často zela prázdnotou. „Zatímco naše mise končí, boj bude pokračovat až do vymýcení epidemie,“ řekl novinářům velitel americké mise generál Gary Volesky.

Původně měli američtí vojáci setrvat v Libérii 12 měsíců. Stavěli provizorní polní nemocnice a mobilní laboratoře, liberijským zdravotníkům rovněž poskytovali komunikační a logistickou podporu.

Ohodnoťte tento článek!