USA nakupují antivirotika, ptačí chřipka je prý otázkou času

Spojené státy nakoupily více než 14 milionů dávek protichřipkových antivirových léků v rámci příprav na případnou epidemii ptačí chřipky mezi lidmi. Ministr zdravotnictví Michael Leavitt včera v Kongresu řekl, že ptačí chřipkou se mohou i v USA brzy nakazit volně žijící i chovní ptáci…

WASHINGTON – Jeho ministerstvo objednalo 12,4 milionu balení Tamiflu a 1,75 milionu balení léku Relenza.

Již předtím nakoupilo 5,5 milionu dávek antivirotik. Leavitt ve výboru Senátu řekl, že nikdo neví, zda a kdy bude virus ohrožovat i lidi. Ale „je jen otázkou času – a může to být velmi brzy“, kdy se nemocí na americkém území infikují ptáci ve volně přírodě a možná i drůbež, řekl.

U drůbeže v USA byla již v izolovaných případech ptačí chřipka zaznamenána, ale ne virus H5N1. Kvůli němu bylo od konce roku 2003 vybito asi 200 milionů ptáků, především v Asii.

Šíření ptačí chřipky a obavy z mutace, po níž by byla přenosná z člověka na člověka a mohla by způsobit pandemii, vyvolaly zvýšenou poptávku po Tamiflu. I další země a jednotlivci si dělají zásoby léků v naději, že předejdou infekci nebo aspoň zmírní příznaky ptačí chřipky.

Americká administrativa chce mít pro případ epidemie léky pro 25 procent z asi 290 milionů obyvatel USA. Výrobce Tamiflu, firma Roche, v únoru oznámila, že americké úřady daly souhlas s nákupem 46 milionů balení léku.

Odborníci považují Tamiflu za nejúčinnější, i když jeho účinky na virus H5N1 nejsou zcela prozkoumané. Stejně tak se musí začít podávat brzy po nákaze. Relenza je podle odborníků stejně účinným lékem, ale musí se inhalovat a může zhoršit astma a podobná onemocnění. V ČR vláda v úterý rozhodla, že v příštím roce by měly být zásoby antivirotik pro asi pětinu obyvatelstva.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!