V Africe zemře každých 30 vteřin jedno dítě na malárii

Každých 30 vteřin zemře v Africe jižně od Sahary jedno dítě na malárii. Každý rok si tato nemoc vyžádá životy milionu lidí, převážně v Africe. V New Yorku o tom informovali představitelé Světové zdravotnické organizace a Dětského fondu OSN…

NEW YORK – Každých 30 vteřin zemře v Africe jižně od Sahary jedno dítě na malárii. Každý rok si tato nemoc vyžádá životy milionu lidí, převážně v Africe. V New Yorku o tom informovali představitelé Světové zdravotnické organizace (WHO) a Dětského fondu OSN (UNICEF).

Výkonná ředitelka UNICEF Ann Venemanová označila tuto skutečnost za zarážející a nepřijatelnou, protože malárie je zcela vyléčitelná.

Devět z deseti úmrtí na malárii postihuje děti v Africe jižně od Sahary ve věku do pěti let. Ročně touto infekční chorobou onemocní 350 až 500 milionů lidí. Na předcházení malárii a na její léčbu je podle UNICEF ročně zapotřebí 3,2 miliardy dolarů.

Loni však prý byla k dispozici pouze pětina této sumy. Malárie je tedy stále v Africe chorobou, která připravuje o život více dětí, než kterákoli jiná nemoc.

Nejúčinnější prevencí malárie je ošetření spacích sítí insekticidy. Bylo by zapotřebí ročně vynaložit 30 až 40 milionů dolarů, aby byla zajištěna především ochrana dětí a těhotných žen.

Ve spacích sítích spí méně než pět procent ohrožených dětí v Africe, protože pro jejich rodiče je cena sítí – dva až pět dolarů – nedostupná.

„Pokud bychom zajistili, aby byly mnoha lidem distribuovány sítě proti moskytům, zbavili bychom se malárie a každý rok bychom zachránili miliony lidských životů. Něco tak jednoduchého by nestálo mnoho peněz,“ prohlásil generální tajemník OSN Kofi Annan.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!