V Anglii začala stávka mladých lékařů, bylo zrušeno 5200 operací

lékař, lékaři, stávka, nespokojenost, platy,

Osmačtyřicetihodinová stávka tisíců mladých lékařů v anglických nemocnicích, která začala ve středu, ochromila harmonogram plánovaných operací, zrušeno jich bylo přes 5200. Na svém webu to napsal deník Daily Mail.

Začínající lékaři protestují proti nové pracovní smlouvě, která podle nich znamená snížení platu a zhoršení pracovních podmínek.

Středeční protest je od začátku roku již třetí. Se započtením jednodenních stávek v lednu a v únoru si protestní akce vyžádají zrušení asi 20.000 operací. Vedle nově zrušených více než 5000 operací a zákroků protest vedl k narušení stovek vyšetření či lékařských konzultací.

Mladí lékaři, kteří během protestu poskytují jen bezodkladnou péči, již plánují na duben další dvě dvoudenní stávky. Vystupňování dosud jednodenních stávek lékařské odbory BMA zdůvodňují tím, že ministr zdravotnictví Jeremy Hunt chce návrhy nových smluv s mladými lékaři prosadit i přes neúspěšná vyjednávání.

Sporné finanční a pracovní podmínky se týkají 55.000 doktorů před atestací, kteří tvoří třetinu lékařů ve veřejném zdravotnictví. Požadavky a stávky mladých lékařů podle aktuálního průzkumu podporuje 65 procent dotázaných občanů, což je zhruba stejný počet lidí jako při únorové demonstraci. O několik procentních bodů ale poklesl nesouhlas se stávkami, který nyní zastává 17 procent respondentů.

Ohodnoťte tento článek!