V Angole od prosince na žlutou zimnici zemřelo už 225 lidí

infuze, kapačka

Už 225 obětí si od loňského prosince vyžádala epidemie žluté zimnice v Angole. S odvoláním na místní ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters. Nemocí se prý nakazilo už více než 1600 lidí.

V Angole se naposledy žlutá zimnice objevila před třiceti lety. V prosinci první případy zaznamenali v metropoli Luandě. Mezitím se nemoc rozšířila do 16 z 18 angolských provincií, uvedl v úterý ministr zdravotnictví Luís Gomes Sambo.

Před necelými dvěma týdny Světová zdravotnická organizace (WHO) informovala o 178 obětech žluté zimnice v Angole.

Podle WHO zemře do deseti až čtrnácti dní polovina nemocných s těžkými příznaky, pokud se rychle nenasadí léčba. Zatím se podařilo proti nemoci naočkovat téměř šest milionů lidí. V současnosti je ale v Angole akutní nedostatek vakcín.

Nemoc šíří komáři druhu Aedes aegypti, který převážně v Latinské Americe přenáší rovněž virus zika. Žlutá zimnice má podobné příznaky jako malárie, tyfus, krvácivá horečka nebo žloutenka – nemocní trpí horečkou, bolestmi svalů, nevolností a zvracením.

Podle statistik WHO se ročně nakazí asi 130.000 lidí a 44.000 z nich nemoci podlehne. Až 90 procent případů připadá na africké země. Letos se nákaza objevila například také v Mali nebo v Ghaně.

Ohodnoťte tento článek!