V Asii prý na rozdíl od Západu končí sebevraždou častěji ženy

Zatímco v západních zemích končí život sebevraždou víc mužů než žen, v Asii je tomu naopak. Vyplývá to z informací, které tento týden otiskl odborný časopis The Lancet. V celosvětovém průměru je počet sebevrahů víc než třikrát vyšší než počet sebevražedkyň…

LONDÝN – V jihoindickém Vélúru se však pro sebevraždu rozhoduje 148 mladých žen a 58 mladíků na 100 tisíc obyvatel.

Podobný trend odhalila také dva roky stará studie pořízená na čínském venkově. I zde mezi sebevrahy dominovaly ženy, i když ne tak přesvědčivě jako v Indii.

Evropané končí sebevraždou třikrát častěji než Evropanky. V ČR volí dobrovolný odchod ze života přibližně 1600 lidí ročně a i zde je počet mužů vyšší než žen.

Jose Bertolote, který pracuje ve Světové zdravotnické organizaci v oddělení duševního zdraví, řekl, že dosavadní celosvětové poznatky týkající se sebevražd jsou založeny především na situaci na Západě a neberou v potaz rozvojový svět.

Podle něj je možné, že se do rozdílné bilance promítají rozdíly v metodách. I na Západě se o sebevraždu pokouší víc žen než mužů, ale ženy častěji volí méně účinný způsob. Mnoho z nich se pokouší podřezat si zápěstí nebo se předávkovat léky, takže při včasné pomoci lze jejich životy zachránit.

Asiatky zejména ve venkovských oblastech volí smrt oběšením, upálením nebo otravou. Používají vysoce jedovaté pesticidy, které jsou v západním světě zakázány.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!