V Brazílii mělo letos čtvrt milionu lidí horečku chikungunya

V Brazílii letos výrazně vzrostl počet nemocných horečkou chikungunya, kterou stejně jako virus zika a horečku dengue přenáší komár druhu Aedes aegypti.

Podle brazilského ministerstva zdravotnictví bylo letos v zemi zaznamenáno na 251.000 případů horečky chikungunya, což je skoro desetkrát více než loni. Virem zika se letos v Brazílii infikovalo 210.000 lidí, informovala agentura DPA.

Na horečku chikungunya letos v Brazílii zemřelo 138 osob, loni bylo zaznamenáno v zemi na tuto chorobu šest úmrtí. Viru zika letos v Brazílii podlehly podle ministerstva zdravotnictví tři osoby. Proti horečce chikungunya, stejně jako proti viru zika, neexistuje lék. U obou nemocí se dají jen zmírňovat příznaky.

Horečka chikungunya byla poprvé zaznamenána začátkem 50. let minulého století v Tanzanii. Tamní etnikum Makondové také nemoci dalo název: „chikungunya“ v makondštině znamená „být zkroucený“. Hlavním projevem choroby je totiž kromě horečky bolest kloubů, ale také hlavy a svalů. Někteří pacienti mohou mít vyrážku a zvracet. Samotná nemoc v převážné většině případů není smrtelná, ale může být příčinou úmrtí starších lidí. Nicméně bolesti kloubů mohou u některých pacientů trvat i měsíce, či dokonce roky.

Ohodnoťte tento článek!