V Británii se snižuje čekání na operace na devět měsíců

Britská vláda splnila záměr, aby k letošnímu 1. dubnu nikdo v Anglii či Walesu nečekal na operaci ve veřejné nemocnici déle než devět měsíců. Čekací doba, která se v Británii pravidelně zveřejňuje, se podle ministra zdravotnictví Johna Reida snížila na polovinu proti době, kdy se nynější vláda ujala funkce…

LONDÝN – Britská vláda splnila podle ministra zdravotnictví Johna Reida záměr, aby k letošnímu 1. dubnu nikdo v Anglii či Walesu nečekal na operaci ve veřejné

nemocnici déle než devět měsíců. Čekací doba, která se v Británii pravidelně zveřejňuje, se podle ministra snížila na polovinu proti době, kdy se nynější vláda ujala funkce. Do čtyř let chce vláda maximální lhůtu zkrátit ještě o polovinu.

V Česku si pacient může na rozdíl od Británie vybrat nemocnici, kde bude operován. Nikde však nezíská přehled, kde na něj přijde řada nejdříve. Potrvdila to také ministryně Marie Součková.

Podle předsedy Lékařského odborového klubu Milana Kubka v rozdílných čekacích dobách na operace tkví potenciál pro korupci. Britský pacient si může zjistit jak skutečnou čekací dobu na určitý typ operace, tak čekací dobu v „jeho“ nemocnici a porovnávat.

Na poradě ministrů zdravotnictví řady nových i nynějších členů Evropské unie minulý týden v Senohrabech u Prahy panovala shoda, že občané EU by se měli dostat na neakutní operaci ve své zemi nejdéle do jednoho roku. Pak by měli mít právo žádat pojišťovnu, aby jim zákrok zaplatila v zahraničí.

Tento závazek podporuje i česká ministryně zdravotnictví Marie Součková. Není ovšem jasné, jak má česká veřejnost plnění závazku sledovat, když v ČR neexistují veřejně přístupné statistiky o čekacích dobách.

Podle Reida nyní čeká v anglických či waleských nemocnicí na operaci déle než devět měsíců „ne více než 30 lidí“. Reid neuvádí skotské statistiky, protože ve Skotsku řídí tento resort tamní vláda bez zásahů z Londýna.

Britská vláda masivně investuje do zdravotnictví, které je v království od konce druhé světové války státní, tedy hrazeno z povinných odvodů občanů a firem a poskytováno zdarma.

Právě dlouhé čekací doby a další nedostatky systému zdravotní péče, který Britové tvrdě kritizují, budou podle názoru odborníků patřit k hlavním tématům voleb, které se čekají za rok. Vláda usilovně shání lékaře a další zdravotnický personál v zahraničí, včetně Česka.

Konzervativní opozice ovšem Reidova slova o úspěších vlády zpochybňuje. Podle stínového ministra zdravotnictví Tima Yeoa jde v první řadě o nesprávnou prioritu, která nevhodně ovlivňuje rozhodování lékařů v nemocnicích.

Ve druhé řadě jsou podle nich výsledky tak dobré proto, že mnoho pacientů je natolik znechuceno čekáním, že se začali léčit v soukromém sektoru. Yeo ovšem neuvedl konkrétní čísla na podporu svého tvrzení.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!