Přejít na obsah

V Chorvatsku kvůli nízkým platům stávkují tisíce lékařů a sester

zpět
19.9.2013
lékař, lékaři, stávka, nespokojenost, platy,
zvětšitlékař, lékaři, stávka, nespokojenost, platy, Zdroj: shutterstock

lékař, lékaři, stávka, nespokojenost, platy, | Zdroj: shutterstock

 

Na 40.000 chorvatských nemocničních lékařů a zdravotních sester zahájilo stávku na protest proti neúměrnému pracovnímu zatížení a nízkým platům. Do akce se podle místních médií zapojilo na 70 procent všech zdravotníků z chorvatských nemocnic. Akce má trvat týden.

Lékaři a sestry požadují, aby součástí nových kolektivních smluv byl závazek zvýšení odměn za přesčasy a nemocniční služby. Jednání odborů s ministerstvem zdravotnictví selhalo. Vláda se podle stávkujících snažila zdravotníky zastrašovat, s účastí ve stávce jsou přesto odbory spokojeny.

„Každý z nás pracuje za pět lidí. Za půlrok máme 300 až 500 přesčasových hodin, už toho teroru máme dost. Stát na nás šetří miliony a miliardy,“ řekla záhřebskému serveru Index předsedkyně sdružení sester a technického personálu Anica Prašňaková.

Přestože naléhavé ošetření nemocnice dále zajišťují, pacienty v příštích dnech podle Indexu čekají velké komplikace. Už dnes se v nemocnicích tvořily velké fronty, problémy jsou hlavně na chirurgických klinikách. Stávka se naopak nedotkla dětských nemocnic, onkologických oddělení a dialyzačních pracovišť.


Komentovat článek: V Chorvatsku kvůli nízkým platům stávkují…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné