V důsledku onemocnění cholerou zahynulo v Jemenu již 11 lidí

V důsledku onemocnění cholerou zahynulo ve válkou zmítaném Jemenu již 11 lidí z celkového počtu 180 potvrzených případů.

Podezřelých případů nebezpečného onemocnění zaznamenali zdravotníci do 11. ledna 15.658, uvedla agentura AFP. Novou zprávu vypracovali odborníci z ministerstva zdravotnictví společně se zástupci Světové zdravotnické organizace (WHO), Dětského fondu OSN (UNICEF) a Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA). Dosud bylo v zemi registrováno celkem 99 úmrtí souvisejících s cholerou a akutním průjmem, říká zpráva. Nejvíce potvrzených případů cholery hlásí jihojemenský Aden (37), v povstalci drženém Saná zaznamenali 20 případů.

Lékařská péče v zemi se prudce zhoršila v důsledku válečného konfliktu, který v zemi trvá již od roku 2014. V březnu 2015 se do bojů na straně jemenské vlády a prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího zapojila arabská koalice v čele se Saúdskou Arábií. Šíitské povstalce, které podporuje Írán, se následně podařilo vytlačit z oblastí na jihu země. Jemenská metropole je ale stále v jejich rukou. OSN nedávno informovala, že počet civilních obětí v zemi dosáhl 10.000. Podle prosincové zprávy UNICEF žije v zemi téměř 2,2 podvyživených dětí.

Cholera je vysoce infekční onemocnění, které napadá zažívací ústrojí. Vyvolávají ji bakterie přenášené znečištěnou vodou či potravou. Vnějšími příznaky jsou silné průjmy a často osudná dehydratace organismu. Cholera je léčitelná, pokud se nemocnému včas dostane zdravotní péče.

Ohodnoťte tento článek!