V EU vyhlášena pohotovost proti vzteklině kvůli nakaženému psu

Evropská komise v sobotu vyhlásila ve všech členských státech Evropské unie pohotovost v souvislosti se vzteklinou. Vedl ji k tomu případ psa nakaženého touto nemocí, který byl ilegálně přivezen do jihozápadní Francie…

BRUSEL – oznámila agentura AFP.

K tomuto mimořádnému opatření sáhla EK proto, že se nakažený pes poměrně dlouhou dobu pohyboval se svým majitelem po řadě míst vyhledávaných turisty a přišel do styku s mnoha osobami. EK chce proto vydaným varováním zaručit, aby o možném riziku byli informováni zejména početní návštěvníci festivalů, které se v dané oblasti v srpnu konaly.

„Každý, kdo se dostal do kontaktu s tím psem, musí vyhledat lékaře a dostat patřičné ošetření. Není-li vzteklina včas léčena, může být smrtelná,“ citovala AFP z prohlášení EK rozšířeného prostřednictvím jejího Rychlého systému varování a reakce.

Nakažené čtyřměsíční štěně dovezl do Francie počátkem července ilegálně z Maroka jistý obyvatel Bordeaux. Během prvních tří týdnů srpna až do svého uhynutí se s ním jeho majitel procházel v Bordeaux a navštívil i několik populárních festivalů v departementu Gironde, oblíbených i mezi zahraničními turisty.

Podle prefektury v Gironde hledají úřady především běžce, kterého psík pokousal 18. nebo 19. srpna na pravém břehu řeky Garonne a šest dalších osob, které s ním prokazatelně přišly do styku.

Jak se uvádí v jejím prohlášení, doufá bruselská komise, že vlády členských států unie zajistí maximální publicitu danému varování, aby se o něm mohly dozvědět všichni turisté, kteří se v příslušném období zdržovali v dané oblasti.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!