V Evropě podle odborné agentury přibývá případů rakoviny

V roce 2004 se podle agentury IARC v Evropě zjistilo téměř 2,9 milionu případů rakoviny a 1,7 milionu lidí na ni zemřelo. V pětadvaceti zemích EU to byly dva miliony nových případů a 1,2 milionu úmrtí…

Evropa a Evropská unie musejí nadále počítat s rostoucím počtem případů onemocnění rakovinou. Tento vývoj by mohlo zastavit pouze vystupňované úsilí

na poli prevence rakoviny plic, tlustého střeva, prsu a žaludku.

Vyplývá to z údajů, které v časopisu Annals of Oncology uveřejnila Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) sídlící ve francouzském Lyonu.

V roce 2004 se podle odborné agentury v Evropě zjistilo téměř 2,9 milionu případů rakoviny a 1,7 milionu lidí na ni zemřelo. V pětadvaceti zemích EU to byly dva miliony nových případů a 1,2 milionu úmrtí.

Šéf IARC Peter Boyle tvrdí, že růst počtu případů onemocnění zhoubnými nádory souvisí s prodlužováním života. Čím jsou lidé starší, tím více se u nich rakovina vyskytuje, podotkl.

IARC sdělila, že ze 2,886.800 lidí, u nichž loni lékaři rakovinu diagnostikovali, bylo 54 procent mužů a 46 procent žen.

Z 1,711.000 lidí, kteří na tuto nemoc zemřeli, bylo 56 procent mužů a 44 procent žen.

„Je jasné, že navzdory snižování počtu případů rakoviny žaludku a též určitému pokroku při screeningu a léčbě zůstává rakovina v Evropě vážným zdravotním problémem,“ prohlásil Boyle.

Nejvíce nových případů se týkalo rakoviny plic – 13,2 procenta všech výskytů; u úmrtí to bylo 20 procent. Velká část onemocnění zhoubnými nádory plic má vztah ke kouření.

Po rakovině plic následovala rakovina tlustého střeva a konečníku s třináctiprocentním podílem na nových případech a 11,9 procenta na úmrtích.

U rakoviny prsu činil podíl na nových případech u žen 27,4 procenta a na úmrtích 17,4 procenta.

Rakovina prostaty tvořila 15,5 procenta všech diagnostikovaných případů případů rakoviny u mužů.

U rakoviny žaludku byl podíl 5,9 procenta na nových případech a 8,1 procenta na úmrtích.

Boyle uvedl, že rakovina plic je obzvlášť vážným problémem u mužů ve střední a východní Evropě, protože je mezi nimi mnoho kuřáků. Podotkl, že v Polsku a Maďarsku je vyšší míra výskytu rakoviny úst a hrtanu, neboť lidé v těchto zemích více pijí alkoholické nápoje a kouří.

Oznámení, které uveřejnila IARC, se o ČR výslovně nezmiňuje.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!