V Íránu prudce vzrostl počet případů nákazy virem HIV

Írán

V uplynulých deseti letech v Íránu prudce vzrostl počet lidí, u nichž byla prokázána nákaza virem HIV. Státní televize citovala ministra zdravotnictví Hasana Ghazaídeha, podle něhož stoupl počet pacientů s virem HIV v uvedeném období devítinásobně.

Mluvit o viru, který způsobuje nemoc AIDS, bylo v této islámské republice dlouhá léta tabu. V minulých letech ale vládní představitelé v Íránu podle agentury AP začali přistupovat k danému problému otevřeněji a zahájili také osvětu.

Podle teheránského ministerstva zdravotnictví je v Íránu, kde žije takřka 80 milionů lidí, registrováno kolem 27 000 HIV pozitivních občanů. Odhady ale podle AP mluví o zhruba 100.000 nakažených osobách. Třetina infikovaných prý uvádí, že se virem infikovali při sexuálním styku, zbytek pak údajně používáním infikovaných injekčních stříkaček.

V ČR bylo od počátku sledování v roce 1986 do konce letošního září potvrzeno 2063 nakažených, zemřelo 198 pacientů. Infikovaných trvale přibývá, zhruba 80 procent nákaz se přenese pohlavním stykem. V západní a střední Evropě jsou podle loňských odhadů OSN nakaženy virem HIV O,2 procenta populace.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!