V Itálii zadrželi zdravotnici podezřelou ze smrti 13 pacientů

Italští četníci zadrželi zdravotní sestru, která je podezřelá ze zabití 13 pacientů ve státní nemocnici v toskánském městě Piombino. Informovala o tom agentura ANSA.

Oběti ve věku od 61 do 88 let se na jednotce intenzivní péče vesměs zotavovaly po plánovaných chirurgických zákrocích a zemřely kvůli předávkování léky snižujícími srážlivost krve.

Podle deníku La Repubblica policie vyšetřuje smrt pacientů, u nichž lékaři nepředpokládali, že by mohli být v ohrožení života. Po prodělaných chirurgických či ortopedických zákrocích zemřeli na intenzivní krvácení a testy později odhalily, že měli oproti normálu v krvi až desetinásobné množství heparinu, léku snižujícího srážlivost krve. Lék jim podle vyšetřovatelé podala právě 55letá zdravotnice, a to bez vědomí nadřízených.

Velitel četnictva Gennero Riccardi novinářům řekl, že zdravotní sestra pracovala na oddělení dvě desítky let a sloužila tam i v době, kdy v letech 2014 a 2015 k podezřelým úmrtím došlo. Vyšetřování začalo loni v červnu a v říjnu byla žena přemístěna na jiné oddělení. Po jejím odchodu míra úmrtnosti na oddělení klesla z 20 na 12 procent, uvedl Riccardi.

Motiv činu zatím vyšetřovatelé neznají, uvedli ale, že žena trpěla depresemi a dlouho se s nimi léčila u specialistů. Policisté ji zatkli ve středu večer na letišti v Pise, kde přistála po výletu do Paříže se svým manželem.

Italská ministryně zdravotnictví Beatrice Lorenzinová případ nazvala „ohavným a děsivým“ činem. „Nebylo by to poprvé, co se o někom ze zdravotnického personálu zjistilo, že je sériovým vrahem,“ dodala.

Zdravotnice byla zadržena jen pár dní poté, co soud v Ravenně shledal vinnou jinou zdravotní sestru, která injekcí draslíku zabila osmasedmdesátiletého pacienta. Odsouzena byla na doživotí. Dál ale běží vyšetřování, které se týká dalších deseti podezřelých úmrtí jejích pacientů.

Podobný případ se stal v roce 2006 i v České republice, kde pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice Petr Zelenka podával pacientům heparin. Vlivem tohoto léku se jim zředila krev a někteří vykrváceli. Soudy Zelenkovi prokázaly, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Dostal za to doživotní trest.

Ohodnoťte tento článek!