V Izraeli se objevila legionářská nemoc

Ve městě Ejlat na jihu Izraele byla u dvou hostů místního hotelu diagnostikována takzvaná nemoc legionářů. Další hotelový návštěvník byl v posledních dnech hospitalizován s pneumonií…

JERUZALÉM – a lékaři prověřují, zda i jeho onemocnění nevyvolala bakterie legionelly. Včera o tom informovalo izraelské ministerstvo zdravotnictví.

Hotel Herod v Ejlatu u Rudého moře, který je součástí hotelového řetězce Sheraton, zůstane zavřený dva dny, kdy budou odborníci zkoumat jeho vodovodní systém, upřesnil ministerský mluvčí Iddo Hadari.

Fakta a čísla o legionářské nemoci

Legionářská nemoc se projevuje podobně jako zápal plic a není-li patřičně léčena, je přibližně v deseti až patnácti procentech případů smrtelná.

Chorobu způsobuje bakterie legionella, která se vyskytuje především ve vodovodním a klimatizačním potrubí nebo se roznáší vodní parou. Obzvláště nebezpečná je pro starší lidi, pro osoby s oslabenou imunitou a pro děti.

Bakterie je známa od roku 1976, kdy byla odhalena jako původce epidemie respiračních onemocnění, která postihla sjezd legionářů v hotelu Bellevue-Staford v americké Filadelfii a během níž zemřelo 34 osob.

Zkušenosti s ní mají i české nemocnice, například v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny v roce 1998 přispěla k úmrtí čtyř pacientů po transplantaci ledvin. Legionella byla tehdy zjištěna i v dalších českých nemocnicích.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!