V Jižním Súdánu se obávají epidemie cholery, zemřelo už 11 lidí

*stetoskop, zdravotnictví, medicína

V Jižním Súdánu zemřelo 11 lidí podle všeho na choleru a zemi možná hrozí epidemie této vážné choroby. Podle agentury AP to oznámil Dětský fond OSN (UNICEF), který dodal, že zatím je registrováno 72 případů podezření na nákazu cholerou, z čehož 36 v hlavním městě Jubě.

Jihosúdánské ministerstvo zdravotnictví zatím vypuknutí epidemie nevyhlásilo, protože vzorky ještě procházejí závěrečnými testy. Nicméně úřady už začaly realizovat nouzový plán pro případ, že se cholera potvrdí, sdělil mluvčí ministerstva Thomas Akim Ujjiga.

Ministerstvo zdravotnictví zahájilo nezbytné kroky v neděli poté, co od pátku začali do nemocnice v Jubě přivážet první pacienty s podezřením na choleru. Jeden z nich přijel ze základny OSN v hlavním městě a panují obavy, aby se choroba neroznesla mezi 4000 lidmi, kteří se tam uchýlili před boji mezi znepřátelenými ozbrojenými skupinami, sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM), která tábor spravuje.

Občanská válka v Jižním Súdánu vyhnala z domovů množství lidí, z nichž kolem 28.000 po vypuknutí bojů koncem roku 2013 uteklo do Juby. Obnovené ozbrojené střety minulý týden zahnaly na 15.000 lidí do objektů OSN, humanitárních organizací a církví.

Loni zemřelo v Jižním Súdánu na choleru 47 lidí a o rok dříve 167.

Ohodnoťte tento článek!