V Kábulu se vyskytla obrna, poprvé od roku 2001

dítě, dětská obrna

V afghánském hlavním městě Kábulu se vyskytl první případ obrny od roku 2001, kdy USA a jejich spojenci svrhly vládu radikálního hnutí Taliban v odvetě za teroristické útoky na Spojené státy. Oznámil to dnes zpravodajský server BBC News. Nemoc postihla tříleté děvče. Ministerstvo zdravotnictví vzápětí nařídilo spustit v metropoli očkovací kampaň.

Obrna se zdá být téměř vymýcena, ale přetrvává v Afghánistánu, Pákistánu a na severu Nigérie. Všechny tyto tři země mají společné to, že zde islamističtí extrémisté brání zdravotníkům v očkování.

V Afghánistánu nicméně počet případů poklesl vzápětí poté, co Taliban změnil přístup a povolil očkování. V roce 2011 úřady zaznamenaly 80 případů obrany, o rok později 37 a loni jen 14. Výskyt nového případu v Kábulu však experty znepokojil.

Obrna postihla dívku z chudé komunity někdejších kočujících pastevců, kteří se usadili v kopcích na východě hlavního města, kde žijí bez tekoucí vody a elektřiny, leckdy jen ve stanech. Zdravotníci zde navštíví každou rodinu, aby děti naočkovali proti chorobě. Nakapou vakcínu do úst, okování označí na paži modrou čárou a připíší datum na zeď.

Metoda se může zdát primitivní, nicméně desetitisíce dobrovolníků z řad místních obyvatel nemoc v zemi téměř vymýtily.

U kábulské dívky byla nemoc zjištěna až ve chvíli, kdy ochrnula. „Stěžovala si, že nemůže vstát, že ostatní děti si hrají, ale ona nemůže,“ řekl dívčin strýc. Její otec pracuje jako taxikář a často jezdí k hranici s Pákistánem, odkud se nemoc mohla přenést. Téměř všechny loňské případy se vyskytly v regionech, sousedících s Pákistánem.

Zdravotníci sice dohlížejí i na hraničních přechodech a očkují potenciálně rizikové skupiny, nicméně mnoho lidí překračuje hranici mimo oficiální přechody. Každoročně hranici přechází na 1,5 milionu dětí, a tak se přenos nákazy jeví nevyhnutelným.

Zatímco Taliban v Afghánistánu uznává výhody moderní medicíny, Taliban v Pákistánu se jeví ideologicky vyhraněnější skupinou přívrženců svaté války, podobně jako Boko Haram v Nigérii. Odmítá vše, co přichází ze Západu, neváhá zabíjet zdravotníky či tvrdit o očkování, že je to jen pláštík pro sterilizaci muslimů a muslimek.

Pákistán je spolu s Afghánistánem a Nigérií jednou z pouhých tří zemí, kde obrna zůstává endemickou chorobou, tedy trvale se vyskytující v dané oblasti. Avšak jedině v Pákistánu se mezi lety 2012 a 2013 zvýšil počet nakažených – z 58 na 91.

Ohodnoťte tento článek!