V Kanadě nebudou stíhat nemocnici za výměnu novorozených indiánů

Kanadská policie nepodá trestní oznámení proti nemocnici v Manitobě, která v 70. letech zaměnila novorozence a předala je nepravým rodičům. Rodiny na to přišly až nyní a testy DNA to potvrdily.

Záměnu učinila nemocnice v Norway House, která je určená pro tamní komunitu indiánů. Podle policie, o jejímž závěru informovala tento týden kanadská televize CTV, šlo zřejmě o neúmyslnou výměnu dvou chlapců. Leon Swanson a David Tait mladší loni v srpnu oznámili, že je v roce 1975 vládní nemocnice v Norway House vyměnila a že vyrůstali v rodinách, s nimiž nejsou pokrevně příbuzní. Potvrdil to test DNA. Oba muži se znají a hodlají nadále žít v indiánské komunitě Kríů v Norway House.

Velitel manitobské jízdní policie Jared Hall to označil za „nešťastný případ“, který nebyl způsoben se zlým úmyslem.

Podobný případ se stal v indiánské rezervaci Garden Hill, která je rovněž v Manitobě. Tam už před dvěma lety záměnu ohlásili Luke Monias a Norman Barkman.

Oba případy začala vyšetřovat policie. Zdravotnická zařízení v Kanadě spadají pod jednotlivé provincie s výjimkou rezervací, které spravuje federální vláda. Policie zjistila, že záměna nebyla úmyslná a že nemocniční personál děti po narození chybně označil.

Právník postižených rodin Bill Gange řekl, že rodiny se ptají, jak by se vyvíjely jejich životy, kdyby nemocniční personál nepochybil. David Tait starší řekl, že záležitost rodiny Swansonů a Taitů sblížila. „Dohodli jsme se, že budeme jedna rodina,“ prohlásil.

Obě rodiny žily ve vzájemné blízkosti už předtím a chlapci prý slýchali často, že vypadají, jako by patřili k té jiné. „Čtyřicet let pryč. Je to dost těžké. Leží to na mně jako tuna cihel. Jsem zmaten, rozezlen, zlobím se. Rád bych věděl, co se stalo,“ řekl v slzách Tait mladší.

Bývalý manitobský ministr pro záležitosti indiánů Eric Robertson označil postup nemocnice za zločin a řekl, že zpráva o záměnách do komunity původních obyvatel klid nepřinese. „Bohužel je to důkaz toho, že co se zdraví týče, zacházelo se v té době s indiány jako s občany druhého řádu a možná někdo řekne, že je tomu tak i dnes,“ prohlásil Robertson.

Z ČR je znám případ záměny holčiček v porodnici v Třebíči z roku 2006. Personál, který to zavinil, přišel o práci. Rodiny žádaly po nemocnici celkové odškodné 12 milionů korun, soud rozhodl, že dostanou 3,2 miliony.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!