V Kanadě zemřel první člověk na ptačí chřipku v severní Americe

ilustrační foto; virus, chřipka

V Kanadě zemřel první člověk na ptačí chřipku. Jde tak podle kanadského ministerstva zdravotnictví i o první potvrzený případ úmrtí způsobeného virem H5N1 v severní Americe, uvedla agentura AFP.

Viru podlehl v provincii Alberta muž, který se v prosinci vrátil z Číny, sdělila mluvčí ministerstva Rona Ambroseová.

„Jsem tu, abych potvrdila první smrtelný případ H5N1, známý také jako ptačí chřipka, v Severní Americe,“ řekla Rona Ambroseová. Podle ní šlo ale o „ojedinělý případ“ s velmi nízkým rizikem přenosu.

V posledních deseti letech bylo zaznamenáno v 15 zemích světa, vesměs v Asii a také v Africe, kolem 650 případů nakažení ptačí chřipkou. Zhruba 60 procent nemocných po nakažení zemřelo.

Virus H5N1, který se běžně šíří mezi drůbeží, se u lidí objevil poprvé v roce 2003 v Číně. V této zemi se letos lidé nakazili také dalším nebezpečným virem H7N9 – z více než 140 nemocných jich nejméně 45 zemřelo. V prosinci Čína ohlásila také první úmrtí po nakažení chřipkovým virem H10N8.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!