V Kongu se objevily nové případy eboly

Nejméně čtyři nové případy eboly se objevily v konžské provincii Severní Kivu jen týden poté, co tamní úřady oznámily konec v pořadí už deváté epidemie této nemoci. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes napsala agentura AP.

Zdravotnická zařízení ze Severního Kivu v sobotu nahlásila 26 případů virového onemocnění, z nichž 20 lidí nákaze podlehlo. Podle ministerstva čtyři ze šesti testovaných vzorků byly pozitivní na ebolu. Na místo, kde nákaza propukla, má ve čtvrtek dorazit tým 12 expertů, kteří zde zřídí mobilní laboratoř.

Souvislost mezi novými případy a poslední epidemií, která propukla zhruba 2500 kilometrů od místa nové nákazy, úřady zatím nepotvrdily.

Na ebolu, která se poprvé objevila na severu Konga v roce 1976, stále neexistuje definitivně schválený lék. Virus způsobuje zvýšenou teplotu, zvracení, průjem a svalové bolesti, v některých případech i vnitřní a vnější krvácení. Úmrtnost na něj může dosáhnout až 90 procent, záleží na konkrétním virovém kmenu.

Poslední devátou epidemii onemocnění se v zemi podle zdravotních expertů podařilo zvládnout díky rychlé mezinárodní reakci a očkování obyvatel. Nákaza si vyžádala 54 obětí na životech.

Ohodnoťte tento článek!