V letu z Thajska do Belgie byli orli nakažení ptačí chřipkou

Cestující, kteří minulé pondělí letěli z thajského Bangkoku přes Vídeň do Bruselu, se vystavili riziku nákaza ptačí chřipkou. Jeden z pasažérů totiž spojem pašoval dva orly, u nichž se nákaza prokázala. Všichni cestující by se proto měli nechal lékařsky vyšetřit..

BRUSEL – oznámilo belgické ministerstvo zdravotnictví.

Thajský cestující vezl v zavazadlech do Evropy dva orly zabalené ve speciálních plastových pouzdrech.

Po příletu do Bruselu je celníci odhalili a zabavili. Po vyšetření dravců, které trvalo několik dní, bylo zjištěno, že oba jsou nakaženi ptačí chřipkou.

Pašerák, který byl nejprve po výslechu hned v pondělí propuštěn a potom po něm bylo vyhlášeno pátrání, se dnes sám úřadům přihlásil. V nemocnici v Anvers mu bylo poskytnuta preventivní lékařská péče.

Belgické zdravotnické úřady varují všechny cestující obou letů, aby neváhali okamžitě vyhledat lékařskou pomoc v případě, že by během příštích sedmi dnů pocítili příznaky nevolnosti, horečky nebo chřipky.

Podle odborníků ale možnost nakažení hrozí reálně jen cestujícímu, který ptáky pašoval a předtím se jich zřejmě dotýkal. U ostatních cestujících je pravděpodobnost nakažení virem malá, ale přesto ji nelze podceňovat.

Epidemie ptačí chřipky připravila v letošním roce o život 11 lidí v Thajsku a 20 ve Vietnamu a vyžádala si vybití desítek milionů kusů drůbeže ve snaze zabránit jejímu šíření. Také oba nakažené orly belgické orgány mezitím utratily.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!