V Mexiku začala 17. mezinárodní konference o AIDS

Titulní obrázek

3.srpna zahájili mexický prezident Felipem Calderónem a generální tajemník Pan Ki-munem v mexickém hlavním městě 17. mezinárodní konferenci o AIDS. Ta potrvá do 8. srpna a je první, která se koná v Latinské Americe. Na konferenci se sjelo na 22.000 účastníků – vědců, expertů, zástupců humanitárních skupin, lékařů i pacientů, kteří budou diskutovat o všech problémech kolem nákazy virem HIV…

Dvanáctiletá Keren Dunawayová z Hondurasu, která je nakažená virem HIV, zahájila v neděli večer spolu s mexickým prezidentem Felipem Calderónem a generálním tajemníkem Pan Ki-munem v mexickém hlavním městě 17. mezinárodní konferenci o AIDS. Ta potrvá do 8. srpna a je první, která se koná v Latinské Americe.

Na konferenci se sjelo na 22.000 účastníků – vědců, expertů, zástupců humanitárních skupin, lékařů i pacientů, kteří budou diskutovat o všech problémech kolem nákazy virem HIV, nemoci AIDS, výzkumu vakcíny proti ní i dostupnosti léčby pro odhadem 33 milionů nakažených na světě.

Jednou z nich je i malá Keren, které bylo pět let, když jí rodiče s pomocí obrázků vysvětlovali, že jsou oba nakaženi virem HIV a že ho v sobě od narození má i ona. „Je to jako malá koule, která má na sobě puntíky, a ta je ve mně uvnitř, jako kdyby tam plavala,“ řekla Keren na konferenci novinářům. Dívka s úsměvem blýskajícím rovnátky je svou otevřeností kolem HIV raritou v Latinské Americe, kde se většina nakažených dětí bojí nemoc prozradit, aby nebyly vyčleněny z kolektivu.

Odborníci přitom konstatují, že oběti viru HIV jsou v celosvětovém měřítku čím dál tím mladší. V roce 2007 představovali lidé věkové skupiny 15 až 24 let celkem 45 procent nakažených. V Latinské Americe je 55.000 z téměř dvou milionů pozitivních lidí mladších patnácti let; v drtivé většině jim virus v těhotenství předaly jejich matky. Jen 36 procent nakažených žen v této oblasti dostává v těhotenství léky zabraňující přenosu viru na dítě.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!