V Miami odvolali omezení pro těhotné ženy vydané kvůli viru zika

Americké úřady odvolaly varování týkající se pobytu těhotných žen ve čtvrti Wynwood v centru Miami. Žádné další případy nákazy virem zika se tam neobjevily od začátku srpna.

Na Floridě byly koncem července zaznamenány první případy nákazy na území USA a tamní úřady zahájily postřiky pesticidy, které mají hubit jak dospělé komáry, tak jejich larvy. Virus šíří právě komáři.

Floridský guvernér Rick Scott dnes řekl, že ve čtvrti Wynwood nebyl žádný nový případ nákazy zaznamenán 45 dní. Zároveň požádal o další federální prostředky pro ještě účinnější postřik. „Všichni se sem mohou vrátit a bavit se. Měli jsme problém, všichni to brali vážně a vyřešili jsme to,“ řekl Scott.

Lye Peterson ze střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) tažení proti komárům označil za velký úspěch. Bez leteckých postřiků by se podle něj virus nepřestal šířit.

I když pro Wynwood bylo odvoláno přísné omezení pro těhotné ženy, nebezpečí nákazy v oblasti miamské pláže se rozšířilo ze čtyř na 11 kilometrů čtverečních. Stále platí, že by těhotné ženy neměly vyhledávat cesty okresu Miami-Dade.

Nákaza virem zika má u dospělých mírný průběh, ale u lidského plodu může způsobit zpomalení vývoje mozku. Nynější epidemie trvá zhruba rok a nejvíce případů onemocnění bylo zaznamenáno v Brazílii. Virus se rozšířil do téměř celé Latinské Ameriky, ojedinělé případy se objevily i na jiných kontinentech včetně Evropy.

Ohodnoťte tento článek!