V Německu pokračuje stávka univerzitních i praktických lékařů

Po celém Německu v popndělí pokračovala stávka univerzitních i praktických lékařů, kterou nadále provázely protesty. Zatímco lékaři na fakultních klinikách a státních či zemských zdravotnických zařízeních stávkují za vyšší platy a placení přesčasů, praktičtí lékaři nechávají tento týden uzavřeny své ordinace…

Berlín – a v řadě spolkových zemí chtějí vyjít do ulic hlavně kvůli vládním úsporným opatřením ve zdravotnictví.

Doktoři na státních či zemských zdravotnických zařízeních požadují třicetiprocentní zvýšení platů a lepší pracovní podmínky. Podle údajů lékařských odborů nazvaných Marburský svaz stávkovaly dnes na 11 fakultních klinikách či zemských nemocnicích 3000 lékařů ve čtyřech spolkových zemích.

Vyjednávání o platech mezi zástupci spolkových zemí a odborů má pokračovat tuto středu. Zástupce spolkových zemí, dolnosaský ministr financí Hartmut Möllring, doufá, že situaci se podaří vyřešit do tří týdnů.

Nejméně v Bádensku-Württembersku a v Severním Porýní-Vestfálsku ale zůstanou státní či zemská zařízení uzavřena nejméně do středy včetně.

Praktičtí lékaři zase chtějí tento týden pojmout jako týden lékařských protestů. Většina jejich praxí má zůstat uzavřena, v plánu jsou i demonstrace. V pátek v Berlíně demonstrovalo na 30.000 lékařů, protest tak byl dosud největší akcí německých lékařů.

Praktičtí lékaři protestují třeba proti novému zákonu o lécích, kvůli kterému jim prý hrozí snížení honorářů, předepíšou-li dražší léky. Zákon má snížit výdaje na léčiva. Ministryně zdravotnictví Ulla Schmidtová ale už dříve upozornila, že stát nyní do systému zdravotnictví více peněz dát nemůže a lékaři by se podle ní měli spíše dohodnout s pojišťovnami na spravedlivějším systému plateb.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!