V Německu první oběť nakažená vzteklinou při transplantaci

Německá pacientka nakažená vzteklinou při transplantaci plíce ve fakultní nemocnici v Hannoveru v sobotu večer zemřela. O první oběti případu, který už několik dnů budí v Německu pozornost, dnes informoval mluvčí nemocnice…

HANNOVER –

Infekce vztekliny byla zřejmě v orgánech 26leté dárkyně, která zemřela v prosinci v mohučské fakultní nemocnici na zástavu srdce. Tou dobou ovšem nejevila žádné náznaky infikace vzteklinou, kterou se nakazila zřejmě během své předchozí cesty do Indie.

Lékaři se povolením transplantace nedopustili žádné chyby, neboť přítomnost virů vztekliny v těle lze před objevením příznaků prokázat jen stěží.

Po zjištění nákazy u pacientky v Hannoveru nasadili lékaři zcela novou terapii proti vzteklině vyvinutou v USA. Touto terapií se americkým lékařům loni podařilo zachránit před smrtí 15letou dívku.

Tato dívka ale na rozdíl od hannoverské pacientky neměla žádný transplantovaný orgán a nebyla tedy oslabena ničím jiným než infekcí vztekliny.

Různé orgány z mrtvé dárkyně dostalo celkem šest pacientů, z toho kromě zemřelé jsou další dva v kritickém stavu.

Jedním je muž v univerzitní nemocnici v Marburgu, kterému byla transplantována ledvina od nakažené dárkyně, druhým další muž na klinice v městečku Hannoversch-Münden, který dostal druhou ledvinu.

Další tři příjemci orgánů od zmíněné dárkyně zatím žádné symptomy infekce nevykazují. Příjemce jater v Heidelbergu je zatím průběžně očkován.

Dva příjemci dostali oční rohovky v Mohuči, které jim ale lékaři posléze vyňali a nahradili je rohovkami od jiných dárců.

Mezi nákazou a vypuknutím vztekliny mohou uplynout celé měsíce. Bez včasného očkování má nemoc zpravidla za následek smrt pacienta.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!