V New Yorku bude možné kupovat tabákové výrobky až od 21 let

Městská rada v New Yorku odhlasovala zvýšení věku pro nákup tabákových výrobků z 18 na 21 let. Radní doufají, že toto opatření přispěje k boji se stále vzrůstajícím počtem mladých kuřáků ve městě, uvedla agentura Reuters.

Předpis ještě musí podepsat starosta Michael Bloomberg, který je známým bojovníkem proti kouření. V platnost pak vstoupí za 180 dní.

Městská rada legislativu schválila ve středu poměrem 35 ku deseti hlasům. Radní James Gennaro, který předpis předkládal, neskrýval své nadšení, bude tak podle něj „zachráněno mnoho životů“. Oba Gennarovi rodiče zemřeli na choroby související s kouřením. „Žil jsem s tím, viděl jsem to…Teď je mi ale dobře,“ prohlásil radní. Podle kritiků nicméně může legislativa vést k tomu, že si mladí začnou shánět cigarety na černém trhu.

Zvýšení věku, odkdy je možné nakupovat tabákové výrobky, sníží počet kuřáků mezi mladistvými ve věku 14 až 17 let až o dvě třetiny. U mladých ve věku 18 až 20 let by to mělo být o polovinu, odhaduje místní odbor zdravotnictví. V New Yorku nyní kouří okolo 19.000 studentů středních škol mladších osmnácti let. Plných 80 procent kuřáků přitom začne s tímto zlozvykem ještě před 21. rokem.

Bloomberg, který teď končí svůj třetí a poslední mandát, si vytyčil zdraví obyvatel za jeden ze svých hlavních cílů. V roce 2002 ve městě zakázal kouření v barech a restauracích, před dvěma lety pak ve veřejných parcích a na plážích.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!